kipu viisaudenhampaan poiston jälkeen.
Olen menossa viisaudenhampaan poistoon (ylähammas).
Hammas kuvattu ja siinä kuulemma pieni juuri, joten poiston pitäisi olla helppoa.
Työkaverit kuitenkin pelotelleet, kuinka kipeä voi olla puudutuksen lakattua. Yhdeltä kuulemma verihyytymä lähtenyt hampaankolosta pois ja kipu oli jotain aivan järkkyä:(
Miten sen hyytmän saa pysymään paikallaan ja kuinka pitkään sitä pitää varoa?
Miten syöminen, juominen ja hampaiden pesu sujuu vaikkapa saman päivänä kun hammas poistettu?
Saako poistopäivästä sairauslomaa?
Kommentit (10)
Mulla kaikki neljä poistettu, kaikki vähän eri tavoin eikä ole olleet kipeitä! Otin aina uuden särkylääkkeen jos vähänkin alkoi tuntumaan että edellisen teho alkoi loppumaan. Suussa onneksi tuollaiset paranee tosi nopeaan!
Ai mainitsitkin jo paikan. Ylhäältä lähtee oletettavasti helpommin.. Ja jos vielä pieni juuri, saattaa olla tosi helppo homma. Saikusta en tiedä, mutta saat kyllä lääkäriltä kirjallisen ohjeen mukaan kuinka toimia sideharson kanssa ym. Itse jouduin puremaan harsoa pitkään, mutta multa otettiinkin molemmilta puolilta ja hankalat hampaat. Kyllä se siitä! Itse toimenpide ei sattunut lainkaan. T. Edellinen
apua, pitäiskö sittenki perua poistoaika....mulla itse hammas ei vaivaa, mutta sitä ympäröivässä ikenessä suht usein parikin viikkoa vaivaava kipeä tulehdus.
Viereisen hampaan kohdalta ien jo jonkin verran laskeutunut, joten hammaslääkäri suositteli poistoa.
Kuinka kauan kestää, että hyytymää ei enää tarvitse varoa ja voi syödä/juoda normaalisti?
Poistopäivän verran minä varoin syömästä näkkäriä yms. "terävää". Voit kyllä juoda ihan normaalisti kokoajan! Tai no, et tietty silloin kun puret sitä harsoa :D Se on oikeasti tosi helppo ja nopea homma ja kipuja ei ole sen jälkeen jos tajuat ne lääkkeet ottaa säännöllisesti!!
Itselläni poistettiin kolme samaan aikaan, kaksi alhaalta ja yksi ylhäältä. Lääkäri määräsi antibiootit ja kolmiolääkkeet. Kipu kesti noin viikon ja syöminen oli hidasta saman ajan. Kaikkea pystyi kyllä syömään paitsi tyyliin näkkileipää ja merkkareita.
Uusi lääke vain kun kipu alkoi tuntumaan. Saikkua sain kaksi päivää, onneksi, naama turposi aika nätisti.
Toimenpiteessä sattui eniten puudutuksen laitto, kolme piikkiä per hammas ja niistäkin vain se eka kierros oli ihan kamala.
Hyvin se sullakin menee!
[quote author="Vierailija" time="22.06.2015 klo 11:18"]
apua, pitäiskö sittenki perua poistoaika....mulla itse hammas ei vaivaa, mutta sitä ympäröivässä ikenessä suht usein parikin viikkoa vaivaava kipeä tulehdus. Viereisen hampaan kohdalta ien jo jonkin verran laskeutunut, joten hammaslääkäri suositteli poistoa. Kuinka kauan kestää, että hyytymää ei enää tarvitse varoa ja voi syödä/juoda normaalisti?
[/quote]
Tuollainen tulehdus muuten voi mennä ihan itsestään ohi ja olla tulematta enää koskaan. Itselläni oli niitä usein nuorena, mutta en silti poistattanut viisaudenhammasta. Jossain vaiheessa loppui se tulehtuminen eikä ole 15 vuoteen enää tulehtunut. Ihan tyytyväinen olen etten turhaan poistattanut hammasta, kun tosiaan kivun lisäksi on komplikaatioriskejäkin olemassa (esim. äidiltäni meni operaatiossa osasta kasvoja tunto hermovaurion takia).
Poiston jälkeen helvetin kipeä muutaman päivän tai jopa viikon. Kylmäherkkyyttä voi esiintyä toista kuukautta. Kuolema haisee ja maistuu niin kauan kun kuoppa on olemassa, viikkoja, kuukausia.
On se silti sen väärti.
Älä stressaa! Poisto voi myös sujua hyvin ja paraneminen olla nopeaa. Itseltäni poistettu kaikki neljä (kaksi aina kerrallaan). Toista alahammasta joutuivat pilkkomaan ja ientä leikkaamaan ja se kesti kauan, kun oli niin tiukassa, mutta silti parani nopeasti. Muut ovat lähteneet vetämällä.
Minulle ei tullut turvotusta, pidin hammashoitajan antamaa kylmähaudetta poskella noin 30min poiston jälkeen. Kivut ja säryt pysyivät poissa buranalla. Kannattaa syödä särkylääkkeitä pari ekaa päivää ihan hammaslääkärin ohjeiden mukaisesti ja ottaa ennen kuin alkaa kunnolla särkemään. Myöhemmin voit vähän seurailla säryn määrää ja ottaa tarvittaessa.
Minulle hammaslääkäri myös määräsi purskuteltavaksi sellaista klooriheksidiiniä (2krt/vrk, noin viikon ajan poistoa seuraavasta päivästä alkaen...). Poiston jälkeen ei saa syödä/juoda n. 3 tuntiin ja sen jälkeenkin pehmeetä ja nestemäistä, ei liian kylmää/kuumaa.. Sosekeitot on hyviä ja jugurtti. Verihyytymän pitäisi pysyä paikoillaan, jos sitä ei sörki millään (ei edes kielellä). Hampaita voi harjata toiselta puolelta ja jättää poisto-puolen suosiolla rauhaan. Hammaslääkäri antaa sinulle hyvät hoito-ohjeet kyllä operaation jälkeen :) Operaation jälkeen on hyvä ottaa rennosti pari päivää, joten pyydä sairauslomaa, jos sitä tarvitset.
Pelkäsin itsekin operaatioita kovasti ja siirsin vuosikausia eteenpäin... Mutta ei se oikeasti ollut kamalaa ja tuli kyllä voittajafiilis, kun se oli ohi! Tsemppiä! Älä lue/kuuntele kauhutarinoita, koska operaatio voi myös olla helppo ja nopea, sekä toipuminen ongelmatonta :)
Ylhäältä rohkeasti vain! Pieni juuri niin lähtee vetämällä. Eikä kestä kuin pari päivää parantua, varo kuumaa ja pure toisella puolella. Alahampaat on ne "pahat". Hyvin se menee :)
Riippuu mistä otetaan (ylhäältä vai alhaalta) ja miten (nypäten, leikaten, palastellen). Itselläni oli älyttömän kipeä, itkua väänsin. Varaa kunnon särkylääkkeet! Poiston jälkeen pitää purra sideharsotaitosta, jotta koloon muodostuu verihyytymä. Itselle ei tullut edes mieleen syödä mitään samana päivänä. Nestemäisillä sapuskoilla alkuun, eikä mitään kuumaa heti!