Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko täällä muita Haaparannalle/Tornioon muuttaneita?

Vierailija
10.02.2022 |

Itse asun tässä Haaparannan puolella. Muuton pk-seudulta. On kiva kun Suomi näkyy ikkunasta, ja sinne kävelee 5 min. mutta on kuitenkin Ruotsin edullisemmat hinnat mm. asumisessa. Ruotsissa kulttuuri muuttuu samantien kun tänne astelee. Täällä on pehmeämpi ilmapiiri, ihmiset pukeutuvat siististi ja ovat ystävällisiä. Työkulttuuri on aivan erilainen, hyvällä tavalla. Kiva ja söpö pikkukaupunki.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aattelin just vaihtoehtoa muuttaa. Ruotsi on ollut järjissään tässä plandemiassakin koko ajan.

Vierailija
2/3 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen sieltä kotoisin, ja samaa mieltä Haaparannan erosta Tornioon. Eli ilmapiiri lämpimämpi siinä Haaparannan puolella, talot ikkuinoineen kodikkaampia ja ihmiset ystävällisempiä.

Ei torniolaisetkaan mitenkään kategorisesti perseeestä ole, mutta suomalaisittain jäykempiä ja epäesteettisempiä kyllä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
10.02.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä Haaparannalla on hauska katsella ihmisten ikkunoita kun niihin on panostettu tunnelmavalaistuksella ja koristeilla. Kaikki on huoliteltua ja suloista. Täällä tosi moni vähintään ymmärtää suomea, vaikka asioinkin ruotsiksi. Torniossa on kivaa porukkaa myös, mutta kielitaidottomampaa ja jäyhempää.

Ap