juomisen valehteleminen
Teen sitä koko ajan
niin onko parempi sanoa mitä puoliso haluaa kuulla?
Vaiko onko valkoinen valhe paikallaan?
itse valehtelen mutta myös tunnustan totuuden jos juon liikaa, ja liikaa tarkoittaa että ei jalat kanna,
Kommentit (6)
Miten piilotat? Muuten kuin valehtelemalla? Kyllähän sen voi haistaa tai tajuta rahankäytöstä. En minä ole kertaakaan osannut pitää piilossa yhtäkään känniä mieheltäni, vaikken olisi kuin kaksi olutta ottanut.
Muistan kun alkuraskauden aikaan piti baarissa vaivihkaa pyytää alkoholiton siideri kun en halunnut raskautta kaikille vielä kuuluttaa. Kaverin tarjoamat mmaistelut piti myös torjua, vedota flunssaan tms.. siinäpä oli juomisesta valehtelua kerrakseen.
Totuus aina paras. Vaik tuliskin riitaa.
Aivan sama, vaimosi näkee kuitenkin. Ja liikaa ei tarkoita sitä, että jalat ei kanna, vaan sitä, että sun toljottavia silmiä, valahtanutta leukaa ja sössöttävää puhetta saa hävetä ihmisten edessä, vaikka itse luuletkin olevasi ihan priimakunnossa ja että kukaan ei muka huomaa sun olevan kännissä.
Valehteleminen ei kannata koskaan parisuhteessa. Etenkin, jos totuus on itsestään selvä kaikille.