Äidilläni on hyvä eläke, mutta ei halua käyttää rahaa mihinkään
Saa eläkettä nettona 1600e/kk. Yhtiövastike 300e/kk ja mitä nyt ruokaan, sähköön jne menee. Eli säästöönkin jää ja tilillä makaa ennestäänkin melkein sata tonnia. Mutta kun ikää on 80v, ei tarvitsisi mun mielestä enää säästellä. Ei halua käyttää taksia, haluaa että minä kuskaan. Haluaa juosta tarjousten perässä eri kaupoissa, periaatteesta ei käydä siinä lähimmässä kaupassa. Ei halua mennä yksityiselle lääkäriin, vaikka kunnalliselle joutuu odottamaan ja saa huonoa palvelua. Mitään siivouksia, ikkunanpesuja ei halua ostaa. Äiti kiukuttelee, kun minä en pompi hänen halunsa tahtiin.
Minulla päättyi juuri oman lapseni 20 vuoden omaishoitajuus ja nyt haluan elää itselleni.
Miten saada äiti käyttämään rahaa, eikä yrittäisi passuuttaa minua?
Kommentit (18)
Taitaa olla jostain syystä tuon ikäluokan ongelma. Appeni menetti juuri ajokorttinsa (on jo lähempänä yhdeksääkymmentä) ja hänen on niin vaikeaa ajatella, että kulkisi ne vähäiset menonsa taksilla.
Äitisi haluaa, että sinä kuskaat ja teet, koska muuten teillä ei ole tekemistä eikä yhteyttä.
Ehkä hän ei ymmärrä rahan arvoa. Käy yhdessä hänen kanssaan menoja ja tuloja läpi ja neuvo rahan käytössä, kerro ettei tarvitse säästää pahan päivän varalle kun on jo rahaa säästössä. Ehkä tuossa on takana sekin että haluaa tavata sinua useammin ja kun on joku syy tulemiseen niin saa sinut luokseen varmemmin.
Äitisi on siis pihi ja haluaa käyttää sinua hyväksi. On aivan oikein että pidät huolta itsestäsi pitkän urakan jälkeen. Sinäkin ansaitset huomiota itseltäsi. Äitisi saa nyt luvan alkaa käyttää niitä säästöjään. Älä anna periksi.
Taitaa olla ihan yleinen ongelma sukupolvella, jonka mielestä rahan käyttäminen on tuhlaamista ja kaikki raha pitää laittaa pankkiin. Nämä ovat niitä näennäisköyhiä, rahaa on mutta sitä ei käytetä kuin aivan pakolliseen. Mun vanhemmat ja appivanhemmat oli samanlaisia. Tietysti on mukavaa saada perintöjä mutta olisin toivonut vanhusten käyttävän rahaa itseensä.
Samalainen oli äitini, ei 20 centin muovikassia raaskinut ostaa. Kuollessaan pankissa rahaa 60 000 €.
Montako tuntia mainitsemiisi töihin menee kuukaudessa?
Suuri osa ihmisistä haluaa olla tekemisissä vanhempiensa kanssa. Mksi sinä et?
Luontaista varovaisuutta? Seurankipeyttä?
Pahenee tästä vielä.
Nykyään eletään lähes 100-vuotiaaksi joten onnea seuraavalle 20 vuodelle!
Autat äitiäsi sen verran kuin haluat ja loput asiat hän sitten hoitaa joko rahalla tai jättää tekemättä. Kiukutteluihin sanot, että sulla on omakin elämä, etkä voi olla koko ajan käytettävissä.
Vierailija kirjoitti:
Montako tuntia mainitsemiisi töihin menee kuukaudessa?
Suuri osa ihmisistä haluaa olla tekemisissä vanhempiensa kanssa. Mksi sinä et?
Tuossahan vanhempi haluaa ilmaista työvoimaa. Miksei hänelle käy, että lapsi tulee kylään kerran viikossa kahvittelemaan?
Eläke 1600€
No,ei se nyt kovin hyvä ole.
Se on sitkuelämän pääte. Jos ei rahaa käytä nuorena, eikä keski-iässä, niin ei käytä sitten vanhanakaan. Omat vanhempani olivat kanssa samanlaisia. Monta sataa tuhatta oli tileillä, mutta huonoilla seljillä ja polvilla keräsivät hakkuuaukeilta keppejä lämmityspuiksi, vaikka olisivat voineet asua Espanjassa tai vaikka missä.
Ihan vaan sanomalla EI. Sano äidillesi, että kaipaat pientä lepoa ja anna hänelle esitteitä taksipalvelusta, siivouksesta jne.
Oletko ajatellut miksi äitisi kerryttää rahaa? Olen melko varma että hän haluaa jättää sinulle kunnon perinnön.
Sinähän voisit aloittaa vaikka sillä, että lähdet kesällä kuukaudeksi jonnekin kauemmaksi mökkeilemään. Jos ei ole varaa, niin voit toki sanoa äidillesi että olet kk pois kotoa, mutta olet silti kotona.
Vierailija kirjoitti:
Eläke 1600€
No,ei se nyt kovin hyvä ole.
Nettona ihan jees. Varsinkin elämänvaiheessa, jossa asunto on jo maksettu ja niitä kiinteitä kuluja on vähän.
Kenelle mahtaneekaan jättää rahansa? Mieti.
Se on äitisi asia jollei halua rahaa käyttää ja sinun oma asiasi, kuskaatko vai et.