Minkä ikäisenä tunsit olevasi aikuinen?
Mistä ajatus tuli? Olen 30v ja mietin edelleen mitä alkais sitten isona tekemään vaikka lapsiakin jo on...
Kommentit (15)
26 ja en kyllä oikein tunne..tai no olen minä paljon kasvanut mutta ei minusta varmaan koskaan tulee tasaista vakaata aikuista vaan sekopallloilen ympräiinsä loppuelämän.
Olen 26 enkä vieläkään tunne itseäni aikuiseksi.
39v. olen eikä vieläkään ole mitenkään erityisen aikuinen olo.
Olen 26 ja kahden äiti ja vieläkin lapsettaa.
18-vuotiaana kun synnytin melkein 3kk etuajassa kilon painoisen pikkukeskosen. Siinä piti yhdessä yössä kasvaa vastuulliseksi aikuiseksi. Näin sen koin. Yksin piti selviytyä. Ei ollut auttajia. Ei isää, ei isovanhempia. Mutta hienosti selvisin ja tytär nyt 13-vuotias terve nuori ja fiksu naisenalku. :)
Noin nelikymppisenä. Vähän vielä epäilyttää.
Ensimmäisen kerran kain noin 7-8 -vuotiaana. Sitten murrosiässä, sitten opiskelemaan lähtiessä, sitten ensimmäisen lapsen saadessani, sitten ryhtyessäni ensimmäisen kerran yrittäjäksi, sitten päätyessäni keskisuuren firman aluejohtajaksi, sitten oltuani hetken työttömänä ryhtyessäni toisen kerran yrittäjäksi, sitten saadessani ensimmäisen lapsenlapsen, sitten ottamalla toisen kerran eläessäni jonkin puolueen jäsenkirjan, ja nyt epäilen, että olen vieläkin lapsellinen.
Seuraavaksi kai vielä muutama aikuistuminen ja sitten lapseksi taas...
Mulle tuli hetkellinen aikuisolo 28-vuotiaana, kun tilasin SANOMALEHDEN! Paperisen siis. Onneksi fiilis kaikkosi. Luulen, että äitini kuollessa tulee seuraava aikuisolo.
Siinä vaiheessa kun saattelin hautaan viimeisen vanhempani/ isovanhempani eli 41 vuotiaana. Elossa ei ole enää ketään, joka muistasi minut pienenä vauvana tai lapsena ja mä olen (toivottavasti) seuraava haudattava.
24-vuotiaana. Tuona vuonna kirjoitin päiväkirjaa, koska opiskelin ulkomailla ja halusin laittaa asioita, tapahtumia ja tunnelmia muistiin. Olin kokenut vaikeita asioita, joista olin selvinnyt. Tuolloin tunsin ensimmäistä kertaa, että tunnen itseni, tunnen omat arvoni, kykyni, voimavarani, mitä haluan elämältä ja millainen ihminen haluan olla. Tiesin, että minua ei tässä elämässä enää kuseta kukaan. (Ja se on muuten pitänyt paikkansa.) Se oli aivan mahtavan voimauttava tunne.
Olen 23-vuotias ja koen olevani teini-iästä yli päässyt nuori aikuinen, mutta ihan aikuinen aikuinen en ole vielä. Kattoo sit kun 30 tulee täyteen :D
Olen 23 ja vielä ei ainakaan tunnu aikuiselta.
28 vuotiaana hetken kunnes tajusin, että se on ihan pirun yliarvostettua ja tylsää esittää jotain muuta kun on!
44 ja sitä päivää vielä odotellaan.