Lapsi satutti jalkansa, onkohan ok kun en ole vienyt lääkäriin...?
Moi.
Nämä on näitä perinteisiä av-aiheita, mahdotonhan näihin on netissä varmaan kantaa ottaa... Mutta meillä siis 4v tippui eilen puusta ja satutti jalkansa. Ensin kieltäytyi sillä kävelemästä, sitten alkoi kävellä ontuen. Yön jälkeen portaiden alastuleminen oli hankalaa ja edelleen jalkaa ontuu. Kipulääkettä ei ole tarvinnut, on ihan iloinen ja touhukas. Kävelee paikasta toiseen, mutta ontuu jalkaa.
Jalassa ei näy mitään poikkeavaa. Se ei ole turvonnut, eikä siinä näy mustelmaa. Nilkkaa voi käännellä ja pyöritellä normaalisti. Vain jalalle varaaminen sattuu. Valittaa kipua jalkapöydässä.
En ole vienyt häntä lääkäriin, koska vamma vaikuttaa niin pieneltä. Miten kauan ontumista uskaltaa katsoa ennen lekurilla käyntiä? Ei ole kokemusta vastaavasta aikaisemmin - onneksi.
Kommentit (24)
Lapsi satuttaa itsensä usein leikkiessään. Monesti vanhemmat huolestuvat turhaan ja luulevat, että lapsi on saanut luunmurtuman. Lapsen luut ovat joustavia, eivätkä ne murru helposti. Jos lapsi satuttaa itsensä, ja siitä huolimatta liikuttaa jäseniään normaalisti, murtuma on erittäin epätodennäköistä. Turvotus, ihonvärin muuttuminen ja nivelen arkuus voivat olla merkkejä venähdyksestä.
Näin neuvoo "Sairas Lapsi". Hyvä että ihmiset osaavat suhtautua asioihin vielä maalaisjärjellä, aina ei tarvitse mennä ambulanssilla sairaalaan kun tulee joku vaiva.
Soitin terveyskeskukseen ja siellä epäiltiin että jalka on vaan tärähtänyt pahasti. Kuulema on hyvin epätodennäköistä että jalassa olisi murtumaa, koska lapsi sillä kävelee. Saatiin ohjeeksi lepuuttaa jalkaa tämä päivä, ja mikäli ei huomennakaan ole parempi niin sitten vasta lääkäriin näytille. Lisäksi hiusmurtumille ei kuulema tehdä mitään, ja yksittäisen jalkapöydänluun murtuman hoitona on kuulema vain muutaman viikon lepo tai jalan kevennetty käyttö. Jos luita on murtunut enemmän, niin silloin kipsaus.
- Ap
Vakavalta? Jos ontuu jalkaa?
Puusta voi tippua yhden, kahden tai vaikka kymmenen metrin korkeudelta. Oletan että neljävuotias tuskin on missään kuusen latvassa keikkunut.
Lapset touhuaa ja kolhii itseään, joka ikisestä nirhaumasta ja kolhusta ei tartte lähteä lääkäriin. Lepo kuulostaa oikein hyvältä neuvolta, ja voihan siihen jonkun kevyen siteen laittaa tueksi jos haluaa. Olen melko varma, että äiti osaa hakeutua lapsensa kanssa hoitoon siinä vaiheessa kun on oikeasti tarve. Liikaa on heitä, jotka tulevat ylihysteerisinä sinne aivan turhaan.
[quote author="Vierailija" time="15.06.2015 klo 14:18"]
4-vuotias putosi puusta? Kuulostaa vakavalta ja veisin lääkärille.
[/quote]
Lapsi varoo jalkaa se tarvitsee kipulääkettä , tollo!! Huvikseenko se sitä ontuu?
7 jatkaa: Yksi luu meidänkin muksulta murtui jalkapöydästä ja kipsiin laitettiin. Kipuja ei ollut, mutta olisi kai tullut, jos luu olisi liikahtanut paikoiltaan ennen luutumista.
Joo ei lapsi tippunut kuusen latvasta, vaan ehkä 1,5 metrin korkeudelta omenapuusta.
Ja levossa kun on, niin jalkaan ei koske laisinkaan. Kipu on ihan hyödyllinen varoitus lapselle tällä hetkellä, malttaa olla pomppimatta ja juoksematta nyt kun jalkaa nimenomaan tulisi pitää levossa. Ei mitenkään irvistellen todellakaan kävele, eikä raahaa jalkaa perässään. En ole todellakaan kipulääkevastainen, mutta nyt en ole lapsen kivuista huolissani. Tuolla se katselee muumeja kinttu tyynyn päällä levossa.
- Ap
Kävelikö lapsi sillä jalalla sitten kuitenkin silloin seuraavana aamuna ontuen? Eikö siinä näkynyt mitään ulospäin? (mustelmaa, turvotusta) Oliko painaen arkuutta? Kun minä olen sitä jalkaa väännellyt ja painellut eikä lapsi siinä valita mitään tunnetta kuin päälle varatessa. Mikä sai teidät silloin seuraavana aamuna hakeutumaan lääkäriin?
Voi olla ettei se terveyskeskuksen ihminen ehkä sitten ollut näissä murtuma-asiaoissa ihan tiedon aallonharjalla, hän selitti ettei niitä kipsata :)
- Ap
[quote author="Vierailija" time="15.06.2015 klo 14:36"]
7 jatkaa: Yksi luu meidänkin muksulta murtui jalkapöydästä ja kipsiin laitettiin. Kipuja ei ollut, mutta olisi kai tullut, jos luu olisi liikahtanut paikoiltaan ennen luutumista.
[/quote]
Kun kerran terkkarikin lepoa kehotti niin kehotan minäkin nyt ja painotetusti.aina kun olen itseäni kolhinut niin etenkin Se alun lepo on todella tärkeää ja sen maksimoimalla saa paljon paremman lopputuloksen ja nopeamman paranemisen.Eli passaamaan joudut nyt lapsista,anna makoilla pari päivää rauhassa ja vain vähän liikkumista viikko kaks jos vähänkään kipua.
Arvaa? ;)
A) kiipeilee
B) virkkaa
C) KANADA
- Ap
[quote author="Vierailija" time="15.06.2015 klo 15:30"]
Mitä neljävuotias tekee omenapuussa?
[/quote]
Mulla tippui samanikäinen kiipeilijäpoika puusta kolmisen viikkoa sitten ja kysyin täällä ihan samaa.
Piti ihan miettiä, että onko tämä mun aloitus aiheesta.
Poika ontui jalkaa muutaman päivän. Sitten oli ihan normaalisti sen kanssa ja tohelsi jälleen jotain, jonka seurauksena nilkutti päivän. Sairaanhoitaja katsoi jalkaa, mutta oli sitä mieltä, että kun ei ole sinertynyt eikä turvonnut, niin on varmasti vain tärähtänyt.
Ja nyt siis jalka on ihan normaali ja poika kävelee normaalisti. Puissa kiipeilee edelleen. :D
Joo, tekevälle lapselle sattuu ja tapahtuu! :) Mietinkin että milloin tulee ensimmäinen kommentoimaan siitä, ettei lasten ole turvallista antaa kiipeillä. Itse kun vakaasti olen sitä mieltä, ettei mitään opi ellei saa kokeilla. Järki päässä tietenkin, mutta nelivuotias on jo niin iso ja ketterä, että kyllä saa pienissä pihapuissa kiipeillä ja keikkua.
Kiva kuulla että teillä jalka parani pian! Itsekin olen kyllä 99% varma ettei ole käynyt pahemmin, luulisi luunmurtuman olevan niin kipeä, että ainakin niitä luita painaessa sattuisi kovasti? Mutta huomiseen lepuutellaan ja seuraillaan, jollei ole parempi niiin sitten käytän lääkärillä. Toivotaan että selvitään nyrjähdyksellä :)
- Ap
[quote author="Vierailija" time="15.06.2015 klo 15:38"]
Mulla tippui samanikäinen kiipeilijäpoika puusta kolmisen viikkoa sitten ja kysyin täällä ihan samaa.
Piti ihan miettiä, että onko tämä mun aloitus aiheesta.
Poika ontui jalkaa muutaman päivän. Sitten oli ihan normaalisti sen kanssa ja tohelsi jälleen jotain, jonka seurauksena nilkutti päivän. Sairaanhoitaja katsoi jalkaa, mutta oli sitä mieltä, että kun ei ole sinertynyt eikä turvonnut, niin on varmasti vain tärähtänyt.
Ja nyt siis jalka on ihan normaali ja poika kävelee normaalisti. Puissa kiipeilee edelleen. :D
[/quote]
Itselläni murtui jalkapöydän luu muutama vuosi sitten, kun liukastuin ja kaaduin jalkani päälle. Tapaturmahetkellä jalkaan tuli erittäin kova kipu, mutta kun se laantui, jalkaan sattui enää kun varasin sille painoa. Soitin päivystykseen ja sieltä sanottiin ettei kannata tulla, että tuskin on murtunut. Seuraavana aamupäivänä lähdin kuitenkin päivystykseen kun kävely ei oikein vieläkään sujunut. Ja olihan se jalkapöydän luu murtunut - kipsi laitettiin ja se oli jalassa 5 viikkoa, liikkuminen vain kainalosauvoilla ja jalalle ei missään nimessä saanut varata painoa ollenkaan ensimmäiseen neljään viikkoon.
Eli kyllä se jalka voi olla murtunut, vaikka ainut oire olisi kipu kävellessä. Ja murtuneella jalalla käveleminen ei tee hyvää, eli lääkärissä kannattaa käydä, jos painon varaaminen ei onnistu useampaan päivään!
Mulla murtu jalka nuorenpana ja 3päivää kävelin, pyöräilin ja muutenki urheilin sen kanssa. Sit mutsi pakotti lääkäriin -> murtunu kahesta kohtaa, kipsiin 6 viikoks. Ei sattunu pahemmin ja hyvin pystyin liikkumaan. Eli voi olla murtunu, suosittelen lääkäriin menoa.
Mä olisin vienyt lääkäriin, kun ei kuitenkaan kestä varata. Hiusmurtumat jalkapöydässä eivät välttämättä ole kovin kipeitä, aluksi.
Kannattaa viedä lääkäriin. Minulla oli jalkapöydässä leikkausta vaativa murtuma. Pystyin ontuen jalalla kävelemään, enkä uskonut että siinä mitään vakavampaa olisi, onneksi minulla oli sellainen työ että oli pakko hakea sairaslomaa. Selvisi sitten tuo murtuma.
Moi!
Piti vielä palata kertomaan, että lapsi ontui jalkaa hivenen vielä seuraavanakin päivänä, mutta sen jälkeen on ollut kivuton ja juosut ja pomppinut jalalla ihan normaaliin tapaan. Eli tärähdys/venähdys se vaan oli, hyvä näin.
-Ap