PANKKITILIN JÄÄDYTYS(KÖ)? apuaapua
ostaessa sanoo hylättyä ja rahaa on tilillä sekä en ole ylittänyt ostorajaa tältä päivältä.
Voiko olla että pankki on jäädyttänyt tilini? Ja millä perustein tili voidaan jäädyttää?
Kommentit (17)
Voipi olla joku pankin moka.
Oman miehen kortin kohdalla kävi ihan samalla tavalla. Soitto pankkiin ja selvisi että olivat vahingossa lukinneet tms. kortin.
Millähän perusteella kortti jäädytetään?
Olen nimittäin nostanut melko tiuhaan tahtiin rahaa tililtäni ja pohdin että riittääkö se syy jäädyttämiseen
Toivottavasti jokin op pankin häiriö paniikki meinaa tulla
Sulla on ylittynyt joku nostoraja.
Kannattaisko soittaa sinne pankkiin ja kysyä?
Ei tähän aikaan mikään pankin asiakaspalvelu ole auki :/
No käy katsomassa nettipankissa!! Ja onhan siellä chat tai jokin numero johon voi ottaa yhteytä tähänkin aikaan
Onko kortin voimassaoloaika päättynyt? Mulla kävi nimittäin näin
Niin ja kyllä esim nordean asiakaspalvelu on auki ympäri vuorokauden :)
[quote author="Vierailija" time="11.06.2015 klo 21:27"]Olen nimittäin nostanut melko tiuhaan tahtiin rahaa tililtäni ja pohdin että riittääkö se syy jäädyttämiseen
[/quote]
Öö eiköhän sitä rahaa saa nosta jos tilillä sitä on. Onko VISA vai visa electron
[quote author="Vierailija" time="11.06.2015 klo 21:30"]Ei tähän aikaan mikään pankin asiakaspalvelu ole auki :/
[/quote]
Esim. Nordea asiakaspalvelu auki 24/7.
Kaikissa korteissa on vuorokausikohtainen nostoraja. Oletko juuri tänään nostanut paljon rahaa? Yleensä nostoraja on tonnin tai pari.
[quote author="Vierailija" time="11.06.2015 klo 21:32"][quote author="Vierailija" time="11.06.2015 klo 21:27"]Olen nimittäin nostanut melko tiuhaan tahtiin rahaa tililtäni ja pohdin että riittääkö se syy jäädyttämiseen
[/quote]
Öö eiköhän sitä rahaa saa nosta jos tilillä sitä on. Onko VISA vai visa electron
[/quote]
ei saa
Tapahtumako hylätty'? Selitä nyt täsmällisemmin. Sanoiko kone numeron näppäilyn jälkeen hylätty? Minulle käy noin aina Lidlissä, muttei missään muualla. Kassa hinkuaa korttia puseroonsa ja sanoo, yritetään vielä. Magneettijuovalla pystyy maksamaan silti, pitää allekirjoittaa kuitti.
Jos korttisi toimii esim. automaatilla, vika on kaupan laitteessa. Joskus kortti voi olla likainen tmv. ja kone ei siksi hyväksy maksua.
Selvennä: mitä yrität maksaa ja missä?