Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Inhottava tilanne, ex on mustis

Vierailija
10.06.2015 |

Lyhyesti siis näin, että erosimme exäni kanssa tammikuussa. Aloitin deittalemaan helmikuussa ja toukokuussa oli seksiä tämän tapailukumppanin kanssa. Se ei ollut hyvää ja tapailu päättyi siihen. Nyt välit exään ovat hiljalleen lämmenneet, mutta hän raivostui kuullessaan tuosta toisesta. Mielestäni en ole tehnyt mitään väärää häntä kohtaan. Pidimme yhteenpaluuta mahdollisena, mutta nyt mies ei ole enää varma, koska olen ollut jonkun muun kanssa. Tiedän, että pitäisi unohtaa koko ex, mutta minusta tuntuu, että tämä tilanne on katsottava loppuun tai se jää kaivelemaan. Tekstistä tulee varmasti ilmi, että olen aika nuori, päälle parinkymmenen ja mies muutaman vuoden vanhempi. Seurustelimme neljä vuotta ennen eroa. Kumpi tässä on se kahjo, vai molemmat?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
10.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
2/9 |
10.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Molemmat. Unohda koko juttu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
10.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Exäsi. Et ole tehnyt mitään väärää. Toki voin jollain tasolla ymmärtää exäsi fiilikset, tuntuu varmaan pahalta, mutta tuosta pitäisi vaan päästä yli syyllistämättä sinua. Varmaan sinustakin nyt tuntuu, että olisi pitänyt odottaa pidempään, mutta ethän voinut tietää, että yhteen olisitte myöhemmin palaamassa. Joten älä kadu mitään äläkä kuuntele mielin määrin valitusta aiheesta!

Vierailija
4/9 |
10.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pahalta voi exästä tuntua, mutta se ei ole sinun ongelmasi sillä et ole ollut exälle tilivelvollinen tapahtumahetkellä... Hänen pitäisi itse ymmärtää tämä ja niellä mustasukkaisuus, mutta jos hön ei pysty niin voi voi. Älä lähde myötäilemään häntö vaan ilmaise suoraan, että asia ei ole sinun ongelmasi.

Vierailija
5/9 |
10.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mielestä ainakaan sillä ei ole mitään "omistusoikeutta" suhun, jos ette ole yhdessä. Mutta mustasukkaisuus on luonnollinen olo, joka voi tulla ihan normaalissakin parisuhteessa. Se kertoo aina siitä, että toinen on epävarma joko itsestään tai omasta asemastaan. Koittakaa keskustella asia läpi. Ei tunteissa ole mitään pahaa, mutta niiden käsittelemättä jättämisessä on. Kerrot oman kantasi ja hän voi koittaa perustella, miksi mustasukkaisuus on hänen mielestään tässä tilanteessa oikeutettua. Voitte myös yrittää yhdessä harjoitella eroon turhasta omistushalusta.

On hyvä miettiä, mistä mustasukkaisuus kumpuaa. Onko kysymys itsetunnon puutteesta vai esim kotoa opistusta mallista. Tai onko taustalla ollut pettämistä edellisissä suhteissa (myös kaveri-, vanhempisuhde) joko niin että se on kohdistunut itseen tai itselle rakkaaseen henkilöön. Mustasukkaisuutta kannattaa työstää, sillä se liittyy egoon. On hyvä eritellä, millaisia tunteita se herättää: pelko, kateus, viha, häpeä, syyllisyys? Psykologiassa ego koittaa suojella ihmisen ulkokuorta. Egon mielestä toisen hyvä on jotain pois häneltä itseltään. Näitä tunteita ja toimintamalleja voi oppia tunnistamaan itsessään ja alkaa työstää.

Se mikä voisi myös auttaa, on laatia yhteiset pelisäännöt, jos ryhdytte suhteeseen. Moni seurustelee vain ajautumalla pisteeseen, mutta ei tee selväksi sitä, missä yhteiset rajat kulkevat. Myös tämä voi heijastua nykyisessä tilanteessanne. Poikaystäväsi on voinut kokea parisuhteenne uhatuksi ja hänelle olette käyttäytyneet liian vapaamielisesti siihen nähden, minkä hän kokee hyväksi parisuhteessa. Esim. olet saattanut yöpyä miespuolisen kaverin luona, jonka hän kokisi uhaksi. Sitten tietysti, jos näkemykset eroavat hyvin selvästi toisistaan, on syytä miettiä kannattaako parisuhde ylipäänsä, jos kumpikin ei olisi valmis tekemään paljon työtä sen eteen.

Osa vastuullista aikuisuutta on se, että pyrkii kehittymään ihmisenä.

Vierailija
6/9 |
10.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos hyvistä vastauksista. Mustasukkainen hän on ollut seurustelunkin aikana, mutta mielestäni se on ollut normaalin rajoissa. Edellisissä suhteissa häntä on petetty useasti, joten itsetunnossa hänellä on jotain säröjä. Hän väittää nyt, etten ymmärrä miltä hänestä tuntuu, mutta ymmärrän minä että se tuntuu ikävältä. Siinä eron jälkeen en kyllä edes ajatellut, että voitaisiin palata vielä yhteen, joten oikeutin kyllä itselleni suhteita muiden kanssa. Tuotakin miestä kumminkin tapailin pari kuukautta ja useita tapaamiskertoja ennen sänkyyn menoa. Tuntuu, että ex haluaa saada minut tuntemaan oloni likaiseksi asiasta. Tiedän hänen nettideittailevan myös, mutta seuraa ei ole kai löytynyt. Mietin voisiko hän kanavoida katkeruuttaan asiasta minuun? ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
10.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

You were on a break!!! :)

Vierailija
8/9 |
10.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna exän olla vapaa ja löytää uusi raikas onni, ei tuosta tule hevon vittuakaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
10.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole normaalia olla tuollaisesta noin mustasukkainen.