Kissaemo ja pennut. Hermoille käy ;(
Herättävät joka yö. Emo haluaa joko sisälle ulkoa tai ulos sisältä. Pennut naukuvat kun emo karjuu oven takana. Onko todella kissojen vuoksi menetettävä yöunet.
Kuka haluaa ottaa omakseen kissaperheen? Tarjolla olisi.
Kommentit (33)
[quote author="Vierailija" time="07.06.2015 klo 08:53"]Voi jumaliste taas. Et ajatellu leikkauttaa kissaa ennenkuin noin käy? Fiksua.
[/quote]
Ei oo vara laittaa kattiin 150e.
Miksi sitten hankit kissan kun ei ole varaa pitää siitä huolta? Mä en ymmärrä ihmisiä miksi pitää myös päästää kissa ulos kun se ei suomen luontoon kuulu. Ei edes maalle.
[quote author="Vierailija" time="07.06.2015 klo 08:57"]Miksi sitten hankit kissan kun ei ole varaa pitää siitä huolta? Mä en ymmärrä ihmisiä miksi pitää myös päästää kissa ulos kun se ei suomen luontoon kuulu. Ei edes maalle.
[/quote]
Hah, kuka muka ottaa lemmikin, jos ei ole edes 150 e laittaa eläinlääkäriin. Tän on pakko, siis ihan pakko olla provo :D (Tai sit ap on joku vähä-älyinen huollettava tms)
Pidä emo sisällä. Vaikkei olisi karannut nii saattaa karata tai menehtyä ulkona. Silloin pennuista on enemmän riesaa, kun joudut toimimaan niiden emona, eli nousta myös yöllä syöttämään niitä. Laita vaikka kylpyhuoneeseen tai saunaan tai vastaavaan paikkaan, josta naukuminen ei kuulu niin vahvasti. Laatikko, pehmusteet ja emon perustarvikkeet (ruoka, vesi, viihdykkeet ja hiekkalaatikko) sinne.
-
Ja leikauta se vitun ulkokissas. Muuten niitä pentuja tulee joka vuosi.
En vain sijoita kissoihin tuollaista summaa ikinä vaikka kissoista yleensä pidänkin.
Oih, kaikki kisut mulle tänne heti. Löytyy jo ennestäänkin kiiltäväturkkisia, hyvin hoidettuja kolleja. Ps. Niitä kissoja voi myös kouluttaa. Meillä ei kollit mourua yöaikaan.
Miten niitä koulutetaan olemaan hiljaa?
[quote author="Vierailija" time="07.06.2015 klo 08:57"]
Miksi sitten hankit kissan kun ei ole varaa pitää siitä huolta? Mä en ymmärrä ihmisiä miksi pitää myös päästää kissa ulos kun se ei suomen luontoon kuulu. Ei edes maalle.
[/quote]
Eipä kuulu koirakaan.
Kissa on pyhä eläin.
Ole kiitollinen kissastasi!
[quote author="Vierailija" time="07.06.2015 klo 09:06"]
Miten niitä koulutetaan olemaan hiljaa?
[/quote]
Ei kiinnitetä mitään huomiota, käännetään vain kylkeä. Se on väsytystaistelua, mutta ihminen voittaa. Joo, vituttaa se mouruaminen noin viikon ajan, sitten yleensä oppivat.
[quote author="Vierailija" time="07.06.2015 klo 09:00"]En vain sijoita kissoihin tuollaista summaa ikinä vaikka kissoista yleensä pidänkin.
[/quote]
Todellinen eläinystävä. Sinulla ei kuuluisi olla yhtäkään eläintä. Fiksu ihminen hoitaa ja käyttää rahaa eläimen hoitoon, jos sellaisen on ottanut. Sinä et lukeudu niihin ihmisiin.
Ap on varmaan yks mun kaveri. Ei ole varaa leikauttaa kissaa joten narttu tekee ainakin sen yhden pentueen per vuosi. Sitten yritetään kauhealla kiireellä etsiä pennuille koteja ettei tartte vääntää niskoja nurin. Pahimmillaan pennut on annettu uusiin koteihin 5-6-viikkoisina.
Myöskään kissan korvapunkkia ei voi hoitaa kun ei ole rahaa. Mitäs siitä, että punkit ovat syöneet korvat vereslihalle ja kissa selvästi kärsii niistä.
Minä tein aikoinani tuosta eläinsuojeluilmoituksen. Valitettavasti kissa on edelleen kaverillani eikä sitä vieläkään ole leikkautettu.
Ei mekään mitään rikkaita olla vaan päinvastoin mutta meillä on säästöjä ihan pelkästään kissaa varten. Ei koskaan voi tietää, saako kissa jonkun sairaskohtauksen ja vaatii eläinlääkärin hoitoa.
Mulla nyt vaan sattuu olemaan muutakin tärkeää elämässä kuin kissojen kaitseminen.
[quote author="Vierailija" time="07.06.2015 klo 09:26"]Mulla nyt vaan sattuu olemaan muutakin tärkeää elämässä kuin kissojen kaitseminen.
[/quote]
Miksi sulla sitten on kissoja? Oletko vähän yksinkertainen?
[quote author="Vierailija" time="07.06.2015 klo 09:31"][quote author="Vierailija" time="07.06.2015 klo 09:26"]Mulla nyt vaan sattuu olemaan muutakin tärkeää elämässä kuin kissojen kaitseminen.
[/quote]
Miksi sulla sitten on kissoja? Oletko vähän yksinkertainen?
[/quote]
Kysymys kuului: kuka haluaa kissaperheen?
[quote author="Vierailija" time="07.06.2015 klo 09:00"]En vain sijoita kissoihin tuollaista summaa ikinä vaikka kissoista yleensä pidänkin.
[/quote]
Kissa on pakko leikata. Ei maksa 150.
[quote author="Vierailija" time="07.06.2015 klo 09:34"][quote author="Vierailija" time="07.06.2015 klo 09:31"][quote author="Vierailija" time="07.06.2015 klo 09:26"]Mulla nyt vaan sattuu olemaan muutakin tärkeää elämässä kuin kissojen kaitseminen.
[/quote]
Miksi sulla sitten on kissoja? Oletko vähän yksinkertainen?
[/quote]
Kysymys kuului: kuka haluaa kissaperheen?
[/quote]
Minäkin kysyin kysymyksen.
Monet haluavat kissoja, ja jos et tosiaan keksi miten pääset kissoista eroon, annan vinkin. Ilmoitus nettiin tai vie koko kööri löytöeläintaloon.
Mikä tahansa paikka on niille parempi kuin kaltaisesi vastuuttoman ihmisen luona.
Ne pennuthan syö jo ennen luovutusta sen 150 euron edestä... Nykypäivänä voi myöskin olla aika hankala löytää hölmöjä ostajia madottamattomille pennuille.
Voi jumaliste taas. Et ajatellu leikkauttaa kissaa ennenkuin noin käy? Fiksua.