Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Helsingin sambakulkue...

Vierailija
06.06.2015 |

Minulle nousi vain myötähäpeä... Oli kuin Tuurin kyläkaupan asiakaskunta olisi pukeutunut liian pieniin uimapukuihin ja laittanut suuret höyhenpäähineet päähän.
Autoista luukutettiin suomiangstilla jotain sambarytmillä kompattua suomenkielistä poppia.
4v lapsi kysyi: mitä noi tekee? En osannut heti selittää :D

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
06.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En muistanut että tänään oli. Oon ollut Teneriffalla Puerto de la Cruzissa aikoinaan keväällä sambakarnevaaleissa ja oli komea kulkue. Aivan fantastista.

Vierailija
2/6 |
06.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi pitää aina ottaa kaikki niin vakavasti?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
06.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

No sitä olisin kysynyt löntysteleviltä sambaajilta :D oli ilo ja karnevaalitunnelma kaukana kun he koettivat otsa rypyssä muistella niitä samba-askelia..
Ei nyt ihan tarttunut minuun tuo samba-fiilis
-ap

Vierailija
4/6 |
06.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="06.06.2015 klo 20:15"]

Minulle nousi vain myötähäpeä... Oli kuin Tuurin kyläkaupan asiakaskunta olisi pukeutunut liian pieniin uimapukuihin ja laittanut suuret höyhenpäähineet päähän. Autoista luukutettiin suomiangstilla jotain sambarytmillä kompattua suomenkielistä poppia. 4v lapsi kysyi: mitä noi tekee? En osannut heti selittää :D

[/quote]

Katopa niitä rion tai sao paulon kulkueita. On toki timmejä sambatyttöjä, mutta myös niitä tuhteja mammoja, pappoja, lapsia ja kaikkea mahdollista tallaajaa. Ja niillä saattaa olla vielä vähemmän päällä.  Ainakin noita suomalaisia sambaajia on kutsuttu ystävyysmatkoille Rioonkin, joten ei ainakaan siellä asti tätä myötähäpeää aistita, vaan ollaan iloisia, että tätäkin kulttuurimuotoa pidetään yllä näinkin pohjoisessa.

Vierailija
5/6 |
06.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta se oli ihan hieno.

Vierailija
6/6 |
19.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäs mammat tänä v uonna oli mieltä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi yhdeksän