Lakanapyykkiohjelma?
Neuvokaa please. LG F12C3QD pesukone, 7 kg. Olen pesemässä lakanoita ja valmiita ohjelmia löytyy mm:
puuvilla (ohjelman kesto 2:54)
puuvilla pika (1:13)
vuodevaatteet (1:11) Vuodevaateohjelma ei anna laittaa 60 C!
Miten teen? Miten kauan te pesette lakanoita
ja millainen linkous? (400,800,1200?)
Kommentit (7)
Mulla whirpool ja käytän sitä puuvilla ohjelmaa 60° ja linkois maksimille. Mun koneessa noilla asetuksilla ei saa laittaa kun 4kg/koneen puolilleen
Olis niin ihana kuivattaa pyykit ulkona, mutta kun kerrostalo :( Olkaa onnellisia te, joilla oma piha.
[quote author="Vierailija" time="06.06.2015 klo 10:42"]Olis niin ihana kuivattaa pyykit ulkona, mutta kun kerrostalo :( Olkaa onnellisia te, joilla oma piha.
[/quote]
Meidän kerrostalossamme on pyykkinarut ulkona ja aina siellä jonkun pyykit roikkuu. Itse en vie ulos, koska pelkään varkaita ja toisaalta en myöskään pidä siitepölystä ja tiepölystä vuodevaatteissani.
[quote author="Vierailija" time="06.06.2015 klo 10:46"]
60 astetta ja linkous 800 tai 1200
[/quote]Ehdin laittaa jo 1200 :) Se on melkeen kuin lentokone lentoon lähdössä mutta siti tosi hiljainen. Kummastelen vieläkin peseekö ne muissa maissa sitten vuodevaatteet vain 40 asteessa? Siinä on ohjelma niille ja lämpötilaa ei saa ylemmäksi.
Puuvillaohjelmalla mä ainakin pesen muutakin pyykiä kun vaan lakanoita, sen takia pitää olla myös eri lämpötiloja. Ei kaikkea voi pestä 60 asteessa. Mulla on eri kone mutta periaate on sama kaikissa. Pikaohjelma ei ole aina riittävä. Vähän likaiseen pyykkii kyllä riittää. Valitse pesuohjelma likaisuuden ja täyttöasteen mukaan.
Sama kone ja ongelma. Huoltomies sanoi, että vuodevaateohjelmassa lakanat, pyyhkeet ym. koska vesimäärä suurempi. Energiankulutuksen vuoksi puuvillaohjelmassa lakanoille ym. liian vähän vettä. Mutta olen käyttänut puuvillaohjelmaa, sillä 40 on mielestäni liian alhainen lakanoille. Itse ajattelisin, että se vuodevaatteet kuitenkin tarkottaisi täkkejä, petauspatjpja jne. Puuvillaohjelma tpiminut ihan hyvin lakanoissa ja pyyhkeissä ja lämpötilan saa 60 -asteiseksi.