Mies ja vessapaperi (raha asiaa...)
ollaan muutettu mieheni kanssa yhteen noin 3 kk sitten ja ollaan kaikki maksettu puoliksi tähän mennessä, niin että jos toinen maksaa kaupassa niin illalla lasketaan kuitista puolet ja siirretään nettipankissa ja kaikki laskut tällä tavalla puoliksi kans, kumpikaan ei yritä maksattaa toisella menojaan... Nyt mies sanoi että vessapaperia menee sen verran että maksua pitäisi suhteuttaa niin että minä maksan paketista 3/4 ja hän 1/4 koska käyttää paprua vaan kerran päivässä aamulla ja ite käyn pissillä useammin.. onko mielestänne normaalia? en käytä hurjia määriä vaan siis 2-3 palaa kerta, jotenkin vaan ihmetytti miehen ehdotus kun ei vessapaperi niin paljoa maksa...
Kommentit (57)
Heh heh, monestikohan olen miesystävän kanssa vessapaperistakin tapellut. Nyt olen ostanut mennessäni, mutta liian kalliiksi tuli tapailu kun joudun vähistä rahoistani ostamaan myös juomat (vettä ei tule hanasta) sekä puhdistuspyyhkeet käsienpesuun. Ikävää kun mökillä iskee aina ripuli ja kakka on muutenkin tahmalaatua.
Ja sitten tietysti matkat ja kaikki ruoat puoliksi, kotona voin paastotakin, mutten vierestä syömättä katsele kovin montaa päivää kun toinen mättää ja ryyppää menemään.
[quote author="Vierailija" time="06.06.2015 klo 00:18"]
[quote author="Vierailija" time="05.06.2015 klo 23:30"]
Mihin ne naiset sitä vessapaperia oikein tunkevat, itsellä kestää yksi rulla toista kuukautta, mutta toinen saa menemään kahdeksan rullaa viikossa?
[/quote]
Siis oon miettinyt ihan sama... Ja olen nainen. Mulla menee yksi arkki per kusi ja ehkä korkeintaan pari/kolme kakkosella...
[/quote]
Ja mä aina ihmettelen, että eikö ole epämiellyttävää pyyhkiessä pitää kädessään sitä kusesta vähitellen läpimäräksi muuttuvaa yhtä paperiarkkia? Ja tämä vain siksi että säästyy vessapaperia...
Teiltäkö puuttuu ns. laajempi näkemys taloudesta? On täysin älytöntä jokaista laskua puolittaa heti iltasella. Hankkikaa kirjanpitovihko, johon merkitsette kaikki ostokset ja sen kumpi maksoi. Kuukauden lopussa sitten tasaatte menot. Eikö se nyt ole aivan sama, maksatko puolikkaan makkarapaketista vai ostatko leipää. Tuo teidän systeeminne on täysin jakomielitautinen. Ja tuo miehen vessapaperisn kulutuksen tarkkailu on kuin kirsikka kakun päällä teidän taloudessanne. Jos ette itse kykene muunlaiseen taloudenpitoon, niin hankkikaa hyvät ihmiset asiantuntevaa apua, ennen kuin sekoatte niihin vessapapereihinne lopullisesti.
Provo tai ei, mutta tosiasia on, että sairaan pihejä ihmisiä on. Itsekin erehdyin kerran seurustelemaan tällaisen miehen kanssa, mutta en sitä virhettä olisi ikinä tehnyt, että yhteen olisin muuttanut.
Pihit nylkijät pitää sulkea tuttavapiiristä kerta kaikkiaan, heidän kanssaan ei nimittäin mitkään puolensapitämisyritykset tai suunnitelmat onnistu. Aina ne löytää tavat hyötyä toisesta tämän vahingoksi vaikka yrittäisi kuinka tarkkana olla.
[quote author="Vierailija" time="05.06.2015 klo 23:37"]
Sulle 19. Mulla on ainakin niin runsaat menkat, että siihen pyyhkimiseen ei riitä 2-3 palaa paperia. Sidettä joutuu vaihtamaan tunnin välein pahimpana päivänä. Pyyhkisitkö sinä melkein pelkällä kädellä? Ja meillä sen verran vanha talo, ettei bidesuihkua ole asennettuna.
[/quote]
Ei kai kellään ole menkat koko ajan?
[quote author="Vierailija" time="20.07.2015 klo 17:43"]Provo tai ei, mutta tosiasia on, että sairaan pihejä ihmisiä on. Itsekin erehdyin kerran seurustelemaan tällaisen miehen kanssa, mutta en sitä virhettä olisi ikinä tehnyt, että yhteen olisin muuttanut.
Pihit nylkijät pitää sulkea tuttavapiiristä kerta kaikkiaan, heidän kanssaan ei nimittäin mitkään puolensapitämisyritykset tai suunnitelmat onnistu. Aina ne löytää tavat hyötyä toisesta tämän vahingoksi vaikka yrittäisi kuinka tarkkana olla.
[/quote]
Ja vielä valittavat siinä sivussa, miten me holtittomat tuhlarit yritämme siipeillä...
Tällaiset vessapaperin kulutusta laskevat suhteet päätyvät yllttävän usein eroon :)
Tuttavapariskunta laski irtokarkkipusseista lähtien päätyen e-pillerien kustaannuksiin kaikki tasan, taisi olla excel taulukko apuna, suhde kesti pari vuotta.
[quote author="Vierailija" time="05.06.2015 klo 23:40"]
[quote author="Vierailija" time="05.06.2015 klo 23:34"]
Taidatte olla aika nuoria?
[/quote]
23 ja 26, mies vanhempi. ap
[/quote]
Lapsoset leikkii kotia. Onpas herttaista.
Veikkaan, että miehellä on suuremmat tulot kuin sinulla, koska yleensä niin on. Järkytäpä miestä sillä, että ehdota, että maksatte kulut tulojen suhteessa. Varmasti se pihipetteri nuoleskelee tyytyväisenä huuliaan, kun pääsee hyötymään nyt sinusta, jos olet pienempituloinen.
Vessapaperista, aiheen vierestä. Minulla on yksi naispuolinen ystävä, joka käyttää ihan hirveästi vessapaprua. En voi tajuta että miten sitä kuluu sellaisia määriä, että pitää joka päivä vaihtaa uusi rulla. Olen joskus yöpynyt hänen luonaan muutaman yön ja huomannut, että rulla vaihdetaan joka päivä. Osasinkin sitten varata kaapit täyteen vessapaperia, kun hän tuli muutamaksi päiväksi minun luokseni.
[quote author="Vierailija" time="05.06.2015 klo 23:17"]
ollaan kaikki maksettu puoliksi tähän mennessä, niin että jos toinen maksaa kaupassa niin illalla lasketaan kuitista puolet ja siirretään nettipankissa ja kaikki laskut tällä tavalla puoliksi kans, kumpikaan ei yritä maksattaa toisella menojaan... [/quote] Miksi ihmeessä sinä syöt yhtä paljon kuin mies?
Ootte ihan kaistoja! Noh voit sanoa miehelle, että se saa olla hyvitystä siitä, että sinä joudut aina käymään alapääpesulla seksin jälkeen, kun hän ruokkii sisääsi. Jotain rasitusta, kun kerran on niin tarkkaa..
Miehellä menee 45 minuuttia suihkussa ja teillä on vesimittari? Joko sinä olet yhtä pitkään suihkussa eli järjettömän kauan tai hän maksaa käyttämästään vedestä. Lämmin vesi on kallista.
P- & k-jutut eivät yleensä naurata, mutta tämä ketju on koominen.
Entäpä jos miehellä onkin ripuli ja tarvii useammin paperia
Sikaällöttävää, miksi et käytä bideesuihkua? Pesetkö kätesi mieluummin paperilla vai vedellä?
Ekaksi yritykseksi ihan hauska, vähän liian ennalta-arvattava. En kaiva poppareita esiin. Tekisi mieli sanoa ei jatkoon, mutta menköön säälistä.
P.S. Pyhä Vulva olis tullu ennen viestiä 8, jos en laittaisi tähän tätä veikkausta.
No tuohan on yhtä laskemista. Lähtis järki. Huh Huh. Voihan se jollekin olla normaalia, mutta ite en kyllä alkas tuollaseen.
Up