Suolistosyöpä nuorella?
Miten on, olen alle 20 ja vuodenvaihteen jälkeen vatsani alkoi olemaan löysällä useammin ja nyt tilanne on se, että pahimpina päivinä saatan käydä 4-5 krt vessassa. Joka kerralla ripulia ja tuntuu kun suoli ei silti tyhjenisi. Verta ei ole ollut eikä suurempia vatsakipuja tai kramppeja. Mulla on myös usein tosi etova olo. Wc- käynnin jälkeen peräaukkoa polttelee jonkunverran. Iltaa kohden oireet selkeästi voimistuvat. On kokeiltu laktoositonta ja kokonaan maidotonta ruokavaliota mutta ei ole tuntunut ainakaan siitä olevan apua.Kärsin lääkäripelosta ja on tosi suuri kynnys mennä tämän asian kanssa lääkäriin.. Kellään samanlaista?
Kommentit (10)
No ei tuo nyt suolistosyövälle kuulosta
Sulla on ihan tavallinen IBS, eikä mikään syöpä...
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00068
Tuskin syöpää, mutta kuten edellä oli, niin tulehduksellisesta suolistosairaudesta voi olla kyse. Mene lääkäriin, niin laittavat lähetteen tähystykseen ja asia selviää. Tähystys voi kuulostaa ikävältä, mutta kyllä siitä selviää ja jos saat diagnoosin, selviät siitäkin ja sen kanssa pystyy elämään ihan normaalia elämää! Mitä nopeammin lähdet lääkäriin, sitä nopeammin saat tarvitsemaasi hoitoa ja olosi kuntoon. Jaksamista sinulle! t. saman kokenut
Mikään IBS polttele peräaukkoa. Kannattaa kokeilla matokuuri ja suihkussa rasvapesu.
Sun peräaukkos kirvelee, koska on ärtynyt ripulista ja pyyhkimisestä
Jos haluaa vahvistaa omia luulojaan, tämä näyttää olevan paras palsta. Kun konkreettisia oireita ei ole kuin peräaukon polttelu, se voi olla seurausta vaikka mistä, tuo madotus on ihan hyvä mahdollisuus. 5 kertaa vessassa käynti voi syntyä ihan stressistä ja se edesauttaa peräaukon kuivumista.
Ilman mitään kipuja ei IBS:ää oikein todeta, pitää olla verenvuotoa tai muuta konkreettisempaa. Matojen jälkeen yleisimpiin kuuluu peräpukamat.
Off topic, IBS on ärtyneen suolen oireyhtymä, siihen ei kuulu verenvuoto, mutta jos sitä on, kuuluu se tutkia mistä veri on peräisin.
Juotko kahvia? Voi johtua myös siitä ettei vatsa kestä