Erään firman fb-mainokset aina virheellistä suomea. Mikseivät pyydä vaikka jotain asiakasta vilkaisemaan äkkiä mainoksensa,
ennen kuin julkaisevat? Kuka tahansa suomalainen voisi korjata ne virheet. Sanoja kirjoitettu väärin, vääriä sanamuotoja ja niin edelleen.
Ihmettelen, miksi firma ei halua nähdä yhtään vaivaa fb-mainostensa eteen. Ottavat kuitenkin niitä varten kuvat ym. Sitten teksti pilaa koko homman.
Ei tuosta voi oikein mennä sanomaankaan.
Kommentit (11)
Onko minkä tason firmasta kyse? En nillittäisi esim ulkomaalaisen pitämästä mikroyrityksestä.
ulkomaalainen firma joka käyttää google translatea.
Kiinakrääsää mukasuomesta.
Pysy kaukana heistä, jos et voi firman nimeä kertoa että pääsisimme itse tutustumaan tapaukseen :)
Vierailija kirjoitti:
Onko minkä tason firmasta kyse? En nillittäisi esim ulkomaalaisen pitämästä mikroyrityksestä.
No sellainenhan se on. Miksi siitä ei saisi "nillittää"? Itselleenhän he hallaa tekevät. ap
Voiko joku olla niin tampio, että menee tähän halpaan?
"Patentoidun" korvavahan "poistovälineen" sivuston vika virke:
[guote] Voit tilata kaksi Tvidler-tuotetta yhden hinnalla.
Virallinen Tvidler-verkkosivusto tarjoaa "Osta yksi maksa kaksi" -tarjouksen. Nyt kun tiedät pumpulipuikkojen vaarat, heitä ne jo menemään ja huolehdi korvistasi asianmukaisesti. [/end guote] ROFLOL!
Vierailija kirjoitti:
Aa mä tiedän mikä firma kyseessä.
https://m.riemurasia.net/kuva/Olemme-Paholainen/61349
Tää sama pizzeria.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Aa mä tiedän mikä firma kyseessä.
https://m.riemurasia.net/kuva/Olemme-Paholainen/61349
Tää sama pizzeria.
”Olemme paholainen.”
Se on tämä nykyaikainen yritysten voittojen maksimointi, miksi maksaa jollekin laadun tekemisestä kun automatiikalla saadaan laadultaan välttävää eikä tarvitse maksaa
Kyllähän se tekee tyhmän vaikutelman jos yrityksen virallisen viestinnän kieliasu on täynnä virheitä. Uskaltaako sitä luottaa muunkaan toiminnan osaamisen olevan kovinkaan korkealla tasolla.
Sain eilen Tallinkilta uutiskirjeen, jossa onniteltiin Leijonia kultametalista. Virhe oli paitsi kuvassa myös itse leipätekstissä, joten mistään yksittäisestä typosta ei ollut kyse.
Ehkä se on tehokeino. Sinäkin olet kiinnittänyt heihin huomiota tämän kikan vuoksi.