voiko kateudesta päästä eroon?
Mun on myönnettävä, että olen joskus todella todella kateellinen muille naisille - olen kateellinen heidän uskomattomasta kauneudestaan, mielenkiintoisesta elämästään, rahatilanteista jne. Joskus masennun moneksi viikoksi jos esim erehdyn lukemaan jonkun superkauniin tyttösen blogia.
En ole koskaan tätä kateutta näyttänyt ulospäin, eihän se ole kateuden kohteen syy, vaan minun omani. Vihaan itseäni näiden ajatuksien johdosta ja oma elämä tuntuu ihan masentavalta paskalta joihinkin muihin verrattuna.
Tiedostan ettei tämä ole normaalia ja että tämä on ongelma. Haluaisin hurjasti päästä näistä fiiliksistä eroon! Miten voisin kehittää itseäni?
Kommentit (6)
Totta kai voi! Hyvä alku on se, että myöntää itselleen olevansa kateellinen. Jo se yksin helpottaa ja selkeyttää oloa. Kateuden tunne ehkä lievenee sitä myötä, kun opit arvostamaan itseäsi ja elämääsi, etkä enää vertaa omaa elämääsi muiden elämään. Ei kateutta kannata yrittää poistaa itsestä väkisin. Se on inhimillinen tunne muiden joukossa. Sen sijaan, että kärvistelee kateudessa niin voi vaikka ajatella, että olen kateellinen mutta pääsen siitä kyllä yli.
Katsele pikkusen laajemmalla perspektiivillä ympärillesi tuolla kulkiessaai. Kenelle sinä oikeasti olet kateellinen? Joillekin mielikuville?
Hyvä, kun myönnät kateuden, mutta jos se syö sisältä ja, niin sitten se johtunee siirä, että et itse toteuta itseäsi siten kuin haluat. Peitteler ja olet jotenkin piilossa muilta. Itselläsikin? Et uskalla olla oma itsesi.
kokeile etsiä omaa juttusi ja minää ja mitä sinä oikeasti haluat. Jos haluat olla kuin "ne kauniitnaiset", niin rupea tekemään itsestäsi sellaista.
olet hyvä omana itsenäsi. Tavoitteita voi olla.
Joskus vaan lamaannun ihan täysin siitä kateudesta, etten pysty pitkään aikaan edes katsomaan peiliin itkemättä - näin kärjistetysti sanottuna. Jotenkin on vaikea olla tyytyväinen itseeni, vaikka tavallaan minussa ei kaiketi mitään suuria ulkoisia"vikoja" olekaan. Itsetuntoa kun saisi jotenkin parannettua :(
:(