Montako tutkintoa teillä on?
Itse olen yo ja maisteri yhteiskuntatieteistä. Aion amikseen, koska oman alan töitä en ole enää löytänyt. N 35
Kommentit (23)
Mulla on kolme: ylioppilastutkinto, maisterintutkinto ja tohtorintutkinto.
Kolme: ylioppilastutkinto, amk-tutkinto ja maisterin tutkinto (eri aloilta)
Ylioppilastutkinto + kaksi maisterintutkintoa
En mainostaisi tutkintona ylioppilastutkintoa. Vaikka itsekin sellaisen olen läpi käynyt. Tutkinnoista tulee mieleen nimenomaan johonkin tiettyyn ammattiin/työhön pätevyyden antava koulutus.
[quote author="Vierailija" time="28.05.2015 klo 20:02"]Ylioppilastutkinto + kaksi maisterintutkintoa
[/quote]
Sama.
3 tutkintoa ja yksi pitkä opiskelu vailla valmistumista. Vauva syntyi ennen kuin valmistuin ja sit myöhemmin meninkin toisen alan töihin jo.
DI:n, saaristolaivurin, rannikkolaivurin ja uimamaisterin
Kaksi toisen asteen ammatillista tutkintoa. Hyvin on pysynyt leivän syrjässä kiinni.
lukion jälkeen kolme: inssi, di ja sähköarska, tässä järjestyksessä.
[quote author="Vierailija" time="28.05.2015 klo 20:06"]En mainostaisi tutkintona ylioppilastutkintoa. Vaikka itsekin sellaisen olen läpi käynyt. Tutkinnoista tulee mieleen nimenomaan johonkin tiettyyn ammattiin/työhön pätevyyden antava koulutus.
[/quote]
Kyllä se yo silti tutkinnoksi lasketaan, vaikka sinä et sitä sellaisena pidäkään.
[quote author="Vierailija" time="28.05.2015 klo 19:50"]Mulla on kolme: ylioppilastutkinto, maisterintutkinto ja tohtorintutkinto.
[/quote]
Samoin
Ihan mielenkiinnosta, miksi niin suuri tarve alapeukuttaa ihmisten koulutuksia? Kateus?
ylioppilastutkinto, (kandidaatin tutkinto, maisterin tutkinto ja) lisensiaatin tutkinto sekä maisterin tutkinto
Ylioppilastutkinnon lisäksi samalta alalta opisto, AMK, YAMK, kandi ja varmaan ensi vuonna maisterin tutkinnot. Ei opintotukia, ei opintolainoja vaan AMK ja yliopistotutkinnot suoritettu työn ohessa.
ylioppilastutkinto, opistotason tutkinto ja yliopistotason tutkinto
[quote author="Vierailija" time="28.05.2015 klo 20:39"]
Ihan mielenkiinnosta, miksi niin suuri tarve alapeukuttaa ihmisten koulutuksia? Kateus?
[/quote]
Nopealla vilkaisulla näyttää siltä, että jos tutkinnot on akateemisia, tulee miinusta, ammattitutkinnoista saa joko peukkua tai sitten neutraalin suhtautumisen. Ilmeisesti siis alemmuudentunne on vaikutin.
Eli kaikki av mammat on maisterita ja jutuista päätellen ei ikinä.uskoisi :) Näyttää, että ei kannata opiskella maisteriksi.
T:FM
Yhteiskuntatieteiden maisteri. Joudun ilmeisesti kouluttautumaan uudelleen. Mitähän kannattaisi..?
Kolme, kaikki amiksesta.