Onko kukaan täällä antanut koiralleen matolääkettä?
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Ei niin yhtään mitään? Matoja ei ole koskaan näkynyt.
Onko täällä joku, jonka koiralla tiedettävästi oli matoja?
Ap
Minä madotan kissat ja koirat 2 krt vuodessa
Vierailija kirjoitti:
Minä madotan kissat ja koirat 2 krt vuodessa
Onko matoja koskaan näkynyt?
Ap
Koiralla oli matoja kakassa. Matolääkekuurin jälkeen ei näkynyt enää.
Mitä muuta siinä oikein pitäisi tapahtua? Yhdellä löytökissalla oli sitkeässä madot ja syötettiin kaksi eri merkin kuuria peräjälkeen. Madot lähti.
On näkynyt lapamatoa ja suolinkaisia. Monestihan jos niitä on vähän, ne kuolevat ja liukenevat ruuansulatuksessa eikä lopputuotteesta niitä erota.
Eikös se Niikko vetänny niitä loismato-lääkkeitä. Jeesus varmaan kehoittanut? Joe Rogan on taas syönyt hevosille tarkoitettua matolääkettä. En tiedä kuka suositteli? En suosittele kumpaakaan metodia, vaan lääkärin pakeille mars, mars.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Minä madotan kissat ja koirat 2 krt vuodessa
Onko matoja koskaan näkynyt?
Ap
ei ole mutta eläinlääkärin suositus on madottaa 2 krt vuodessa. Helpommalla pääsee kun ei niitä tule. Joskus kissoilla ollut kun ovat aikuisena huonoista oloista tulleet ja voi olla pitkällinenkin ongelma
Olen madottanut sekä kissoja, koiria, että ihmisiä. Lapsilla kihomatoja, mikä ihana kokemus suoraan elämänkoulun stipendiaattiopinnoista. Kissojen ja koirien madot on paljon helpompia saada hävitettyä!
Ekalla koiralla oli oikein kunnon lapamato, koska appiukko syötti sille raakaa järvikalaa. Kesti useamman kuurin ja eri matolääkkeillä, että se/ne vihdoin hävisi. Silti edelleen kauhulla muistelen kuitenkin sitä, kun lapset sai päiväkodissa kihomatotartunnan JA täitartunnan. Ja kun kaikkien lasten vanhemmat sieltä päikystä eivät siis ottaneet noita kovin vakavasti, niin se episodi kesti lokakuusta huhtikuulle - ei täitä oli suurinpiirtein sen ajan, kun lapsilla oli paksut pipot tai hatut päässä, ne kihomadot pyöri siinä sivussa.
Elämässä on ollut paljon pahempiakin kokemuksia, mutta post traumaattinen oireyhtymä oli kyllä kaikkein lähimmillään tuossa.
Ei niin yhtään mitään? Matoja ei ole koskaan näkynyt.