Voiko synnärillä saada perhehuoneen, jos mies ei yövy siellä?
Haluaisin olla huoneessa yksin, rauhassa vauvan kanssa, ja perhehuonehan olisi sellainen. Olen neljän vauvani kanssa ollut kolmen hengen huoneissa, nyt viidennen kanssa haluaisin olla omassa rauhassa, olisi paljon parempi vaihtoehto minulle. Kolmen hengen huoneissa ei ole mitään omaa rauhaa, ei saa edes itkeä rauhassa jos ja kun itkettää! Ja aina yöllä jonkun vauva itkee ja sitten kaikki valvoo.
Kommentit (14)
Miehenkin pitää yöpyä. En sitten tiedä, miten tarkkaan seuraavat, että onko tosiaan siellä. Oletko ajatellut polikliinistä synnytystä vaihtoehdoksi?
Tuskin saa.
Mutta kun sullakin on jo viiden lapsi kyseessä niin todennäköisesti pääset pois sairaalasta vuorokaudessa (joissakin sairaaloissa kait jo kuuden tunnin jälkeen). Kyllä sen ajan kestää.
Voi, mutta perhehuoneet on yleensä ensimmäisen lapsen synnyttäneille. Meillä oli ja mies yöpy vain yhden yön vaikka oltiin yli viikko.
Pelkään vaan jos käy samoin kuin edellisen vauvani kanssa, että kotona nousi keltaisuus ja imetysongelmat alussa oli hankalat. Siinä mielessä turvallisempaa olisi olla jonkin aikaa synnärillä. Viimeksikin olimme useamman päivän, ja vasta kotona silti nousi keltaisuus. Ei tarvinnut valohoitoa kuitenkaan.
ap
Ei voi. Se on perhehuone, jolloin miehen kuuluu olla siellä myös, tosin väärinkäyttäjiä on aina.
[quote author="Vierailija" time="25.05.2015 klo 23:30"]Voi, mutta perhehuoneet on yleensä ensimmäisen lapsen synnyttäneille. Meillä oli ja mies yöpy vain yhden yön vaikka oltiin yli viikko.
[/quote]
Meille ainakin sanottiin, että mies ei saa yöpyä muualla. Viet sen perhehuoneen joltain toiselta perheeltä, joilla olisi myös mies mukana niin kuin kuuluukin.
Ainakin meillä Turussa se menee käytännössä lähes aina ensisynnyttäjille, ei koskaan suurperheille ja miehen täytyy yöpyä siellä tai muutoin huonetta ei saa. Muista kunnista en tiedä.
Meillä vauvan keltaisuutta tarkkailtiin kotona ja neuvolassa ja kävimme synnytyssairaalassa kontrolloimassa arvoja. Ei tarvittu valohoitoa, eikä jääty sen takia sairaalaan.
[quote author="Vierailija" time="25.05.2015 klo 23:33"]
[quote author="Vierailija" time="25.05.2015 klo 23:30"]Voi, mutta perhehuoneet on yleensä ensimmäisen lapsen synnyttäneille. Meillä oli ja mies yöpy vain yhden yön vaikka oltiin yli viikko. [/quote] Meille ainakin sanottiin, että mies ei saa yöpyä muualla. Viet sen perhehuoneen joltain toiselta perheeltä, joilla olisi myös mies mukana niin kuin kuuluukin.
[/quote]
Varmaan riippuu siitäkin kuinka tungosta synnärillä sattuu olemaan ja eri sairaaloissa on eroja, oli meillä mies kuitenkin paljon paikalla myös, välillä oli pakko käydä kotona.
Tampereella on ihana tuo potilashotelli johon pääsee jos syntyksessä kaikki ok.. siellä kätilöt paikalla koko ajan mutta saat olla rauhassa omassa huoneesa ja hotelli tason ssängyt ja ruuat.. ja muistaakseni jopa pari euroa halvempi maksuiltaan kuin sairaala
Ei voi. Musta oli tokan ja kolmannen kanssa ihan ihana olla siellä kahdenkin hengen huoneessa (Kättärillä ei onneksi ole yli 2 hengen huoneita), vaikka univelkaa kertyikin kun toisen vauva huusi niin sain olla kahdestaan vauvan kanssa, kun kotona alkoi heti se hulina isompien kanssa.
Eiköhän kaikki valitsisi huoneen jossa saa olla yksin jos vain voisi. Jätä se perhehuone niille jotka sitä perheenä tarvitsee.
Ei