Tampereen sairaanhoito?
Olisiko täällä ketään Tamperelaista joka voisi vähän kertoa mikä on Tampereen terveydenhuollon tilanne? Täällä Oulussa tilanne on yksinkertaisesti kammottava että jos haluaa saada hoitoa niin on käytännössä oltava henkihieverissä tai sitten on mentävä yksityiselle.
Mietinnässä on siis etelään muutto, eikä pelkästään tämän takia.
Kommentit (2)
Hidasta on. Kiireelliseksi luokiteltavissa tapauksissa kyllä pääsee hoitoon. Terveyskeskuslääkärille pääsy "kiireettömissä" tapauksissa (esim. unettomuus) on kuitenkin kestänyt 3-4 viikkoa ja joskus on sanottu että "aikoja ei ole" tai sanottu että vasta kesän jälkeen pääsee. Polven magneettikuvaukseen pääsyä odotin 5v sitten puoli vuotta. Suuhygienistille/hammaslääkärille voi varata ajan tarkastukseen sitten kun ennaltamäärätty aika on kulunut, riippuu siitä missä kunnossa hampaat ovat olleet viimeksi. Ajan sai viimeksi 2,5 kuukauden päähän varausajankohdasta.
No, lapsellani todettiin yksityisellä magneetissa eräs asia, jota pitää seurata. Erikoislääkäri laittoi, että mri noin 2 vuoden välein. Päätettiin mennä Taysiin, josta siirrettiin kaupunginsairaalaa, joka siirsi takaisin taysiin ja ilmoitti, että heillä ei tätä kohtaa kuvata lapsilla, vaan kuvattava Taysissa.
.
Taysissa sama lääkäri, kuin jolla yksityisellä olimme käyneet. Yhan eri aatteet nyt. Ei ottanut kertaakaan vastaanotolle ja kuvauksiin päästiin 2 kertaa. 8-vuotiaana tuli, ettei enää tarvitse seurata.
Itselläni hyvä kokemus eräästä ei-välttämättömästä leikkauksesta Taysissa.
.
Aamulehdessä oli toissaviikonloppuna kahden aukeaman juttu, jossa moitittiin jonkun henkilön syöpähoitojen tiedonkulkua. Tärkeät lausunnot ei menneet oikeille tahoille.
.