Mikä vaivaa ihmistä, joka riitaantuu kaikkien kanssa?
Omien sanojensa mukaan kärsii masennuksesta. Ei koskaan sanaile eikä sano rumasti kenellekään, mutta katkaisee heti välit, kun on pienikin potentiaalinen erimielisyys. On tehnyt tätä elämänsä kaikissa vaiheissa ja nyt ikää on 42 vuotta.
Kommentit (7)
Epäsosiaalinen? Lapsellinen? Ei nää kuin oman kantansa oikeaksi? En nyt heti alkaisi narsistiksi leimaamaan.
No ainakin kaksi tällaista tuntemaani tapausta ovat erittäin pahasti narsistisia. Ja en käytä ko. sanaa "muotimielessä", vaan kyseessä todelliset tapaukset. Toisella (kuten vähän toisellakin) myös mm. lähes yksikään kauppareissu ei onnistu ilman että tulee hirveä kriisi jostain asiasta, yleensä tuntemattomien kanssa.
T. 2
Ei jaksa paskan jauhamista enää. Mitä vanhemmaksi tulen, sen suoremmaksi myöskin tulen, enkä jaksa kaikkien omien ongelmieni jälkeen toisten vittuilua. En ole todellakaan narsisti. Erakoidun ihan mielellään mielummin ja elän eläimieni kanssa, ilmeisesti olen vaan pettynyt ihmisiin.
samoin... ilman ystäviä ja kaveereita parempi elää, saa olla rauhassa paskanpuhujista.
Narsismi