Vinkkejä 3. luokkalaisen englannin opiskeluun?
Poika aloitti 3. luokan ja enkun opiskelu alkoi. Nyt kaipaisin vinkkejä, miten te muut olette kotona harjoitelleet? Pojalla on ollut jo sanakokeita ja on jotenkin työlästä tuo harjoittelu...
Kommentit (7)
Vanha ketju, mutta ajattelinpa vastata, koska meillä painitaan samojen ongelmien kanssa. Motivaatiota ei ole löytynyt, joten tänä keväänä otin asiakseni antaa kunnon tukiopetusta kotona.
Olen lukenut ja suomentanut kappaleen pojan kanssa yhdessä. Tämä on hyvä hetki harjoitella myös sanaston käyttöä.
Tämän jälkeen poika lukee sanat, jotka kyselen niin monta kertaa, että menevät oikein. Tässä en anna armoa, koska ilman sanojen osaamista ei voi osata englantia. Harjoittelemme myös sanojen kirjoittamista samalla, kun kuulustelen sanat.
Kokeisiin kertaamme yleensä niin, että kirjoitan kappaleiden lauseita englanniksi ja suomeksi ja poika kääntää nämä kirjoittamalla lauseet alle. Samoja lauseita kirjoitutan 3-4 kertaan eri päivinä, jolloin lauseet painuvat selkärankaan. Aloitamme kokeisiin kertaamisen aina hyvissä ajoin, mielellään heti, kun tieto koeajasta on saatu..
Lisäksi teen sana-kuva yhdistämis juttuja, lauseita joista puuttuu sanoja jne.
Luetaan kappaleita ja dialogeja ääneen, opetellaan sanoja, kirjoitetaan sanoja ja kappaleita. Tehdään ja tarkastetaan läksyt.
Työtä on tehtävä ja kaikilla ei ole yhtä pehmeä pää. On hyvä oppia tekemään oikeaa koulutyötä alusta alkaen, varsinkin jos lahjakkuus ei ole osunut sille saralle.
De som har kyky, behöver inte arbeta so myky.
Yksi vinkki, mikä pätee muihinkin kokeisiin on: jaa alue monelle päivälle. Vaikka yksi sanasto/päivä.
omalla lapsella on onneksi uudenaikainen kirjasarja jossa passiivista kielitaitoa eli ymmärtämistä korostetaan enemmän kuin aktiivista tai täsmällistä eli sanastokokeita ei ole (vielä) vaan painotetaan lukemista ja kkuuntelemista. Tässä auttaa vaikka vanhempien kanssa yhdessä ääneen lukeminen.
ts. käyttäkää englanninkielisiä sanoja kotona aina kuin mahdollista. Kolmannenluokan enkunsanat kun ovat yleensä kotiin, ruumiiseen, ruokaan jne liittyviä
olisko?