Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Työvoimatoimistossa asioiminen

Vierailija
12.05.2015 |

Soittelin just työkkärin kanssa ja sanoivat että "pian" joku soittelee alkukartoitusta. Jos tuo "pian" ei toteudu ihan niin pian kuin toivoisin, voinko marssia työkkäriin ja hoitaa alkukartoituksen paikanpäällä? Olen odotellut kolme viikkoa tuota yhteydenottoa eikä kuulu, soitin just työkkäriin ja sanoivat "pian". Kiva. Kela odottelee tietoa työkkäristä ennenkuin alkaa maksaa työmarkkinatukea, joten jos vaan voisin mennä paikanpäälle ja hoitaa asian työkkärin tiskillä...Onnistuukohan? Mitä muuten tuo alkukartoitus edes tarkoittaa? Mitä siinä tehdään? 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
12.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mene aamulla jonottamaan ja viet todistukset mukanasi

Vierailija
2/2 |
12.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi tulla pitkä jonotus, jos on sellainen toimisto jossa on vastaanotto vain ajanvarauksella.

MIssä te asutte, jos teillä on vielä voi marssia te-toimistoon noin vaan niin kuin kirkkoon? Helsinkiläisessä mamulähiössä vai missä ne vielä ovat auko? Suurin osa toimistoista on visusti kiinni, tai siis itsepalvelutilaan kyllä pääsee, mutta virkailijat istuvat lukkojen takana.

Ap:n kohdalla ei taida auttaa mikään muu kuin soittaa ja kirjoittaa yhteen, toiseen ja kolmanteen paikkaan, jotta asia etenee. Voit tehdä alustavan ilmoittautumisen netissä MOL:n asiointipalvelussa, kirjautumalla sinne pankkitunnuksillasi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla