Miksi lasten k-rokotuksiin pitää olla vanhempien allekirjoittama suostumus?
Eikö siis kyseessä ole jo turvalliseksi ja toimivaksi testattu rokote?
Kommentit (13)
Sitte voidaan arpoa, kuka vastaa seurauksista: terveydenhuollon nimmaria ei vaan löydy.
Ei meiltä vaan mitään allekirjoituksia kyselty kun lapselleni aikaa varasin ja rokotuksessa käytiin.
Mahdollisesta rokotehaitasta vastaa vanhempi kun on antanut allekirjoituksen. Terveysviranomaiset, kuten ei kukaan muukaan ota vastuuta.
Kirjoitin juuri kieltolomakkeet lapsilleni ja toimitin päiväkodin johtajalle ja neuvolan terveydenhoitajalle.
https://mkrsuomi.fi/lasten-vanhemmille-1-rokotteista/?fbclid=IwAR2-0Wx-…
Ei ole turvallinen eikä toimiva. Siksi. Esim. Kirkkonummi vaatii molempien huoltajien nimmarit, toinen ei riitä.
https://www.kirkkonummi.fi/alaikaisen-5-11-vuotiaan-koronarokotukseen-t…
Vierailija kirjoitti:
Ei meiltä vaan mitään allekirjoituksia kyselty kun lapselleni aikaa varasin ja rokotuksessa käytiin.
Oliko 5-11 v.? Kunta?
Ei ole kyllä edes turvallinen, mutta
Miten joku 5 -vuotias voisi päättää tällaisesta asiasta?!
Eihän sen ikäinen voi päättää mistään muustakaan lääketieteellisestä operaatiosta.
Tänään kävin 11-vuotiaan kanssa hänen ekassa rokotuksessaan, niin suullisesti kysyttiin, onko toisen vanhemman kanssa asiasta sovittu.
Sen takia että vanhemmat voivat olla eri mieltä asiasta ja silloin ei voi rokottaa, jos toinen vanhempi ei anna lupaa.
Sitten kun lapselle tulee 10 tai 20 vuoden päästä joku vakava seuraus, niin kaivavat sen paperin kun alat kysellä korvauksia. Itse annoit luvan jne
Aivan järkyttävää miten pikkulapsia rokotetaan korona rokotteella.
Ei pidä huolestua, kyllä thl tietää.