Meille tulee koko ajan jotain vaatteita postilaatikkoon
Ihan kiva kun joku tilaa meidän osoitteeseen. :D Osa on mulle sopivia ja osan laitan myyntiin. Nyt kuukaudessa tullut 4 pakettia.
Kommentit (18)
[quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 14:04"]Oikeesti nyysit ne?
[/quote]miks ei
No mitäs tilaa meidän osoitteeseen. :D
Ap
Porvoossa postilaatikko. On rikos aukoa toisten paketti. Ja kyllähän sä näkisit kenelle osoitettu paketti.
[quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 14:07"]Porvoossa postilaatikko. On rikos aukoa toisten paketti. Ja kyllähän sä näkisit kenelle osoitettu paketti.
[/quote]
Joo näkyy niissä nimi. Ihan outo nimi. Mut mitä väliä kun on meidän osoitteeseen tilannut? :D
Ap
Voisin jopa uskoa koska tiedän ihmisen joka nakkas paperinkeräykseen edellisen asukkaan kaikki postit mm veroehdotuksenkin.
Miksi ihmeessä meille ei postilaatikkoon tule paketteja? Ai niin, se on liian pieni paketeille eikä postinjakaja tuo paketteja vaan pelkän pakettikortin, koska ei ole kotiinkantosopimusta.
Haiskahtaa. Mut jos totta niin ap mitä sitten kun alkaa kysellä firmoista pakettien perään? Näkee tilausvahvistuksista osoitteen minne lähetetty?
Meille tuli nää paketit. 2 nelly.com ja 2 members.com. Itse en tilaa yleensä postin kautta jos itselleni tilaan. Ei meilläkään tietääkseni mitään erillistä sopimusta ole.
Ap
[quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 14:12"]Haiskahtaa. Mut jos totta niin ap mitä sitten kun alkaa kysellä firmoista pakettien perään? Näkee tilausvahvistuksista osoitteen minne lähetetty?
[/quote]
No ihan hyvin voi posti hukata. ;) Ei näissä varmaan mitään seurantaa ole.
Ap
[quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 14:14"][quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 14:12"]Haiskahtaa. Mut jos totta niin ap mitä sitten kun alkaa kysellä firmoista pakettien perään? Näkee tilausvahvistuksista osoitteen minne lähetetty?
[/quote]
No ihan hyvin voi posti hukata. ;) Ei näissä varmaan mitään seurantaa ole.
Ap
[/quote]
Kyllä on.
[quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 14:08"]Joo näkyy niissä nimi. Ihan outo nimi. Mut mitä väliä kun on meidän osoitteeseen tilannut? :D Ap
[/quote]
Olisiko liikaa vaivaa palauttaa ne postiin ja ilmoittaa että kyseisessä osoitteessa ei asu sen nimistä henkilöä? Näin toimimalla niiden pakettien tulo jopa loppuakin. Ai niin, noin toimisi vain rehellinen ihminen, mitä aloittaja selvästikään ei ole.
Eiks noi pidä hakea yleensä postista tai matkahuollon toimipisteestä...?
Postilaatikkoon ei voi tulla vaatteita, sillä postilaatikkoon jaettava lähetys on maksimissaan 3 cm kirje. Muut tulevat postipakettina ja joudut allekirjoittamaan lähetyksen. Ja jos sinä olet vastaanottanut toisen lähetyksen, olet myös siitä vastuussa.
[quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 14:14"]
[quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 14:12"]Haiskahtaa. Mut jos totta niin ap mitä sitten kun alkaa kysellä firmoista pakettien perään? Näkee tilausvahvistuksista osoitteen minne lähetetty? [/quote] No ihan hyvin voi posti hukata. ;) Ei näissä varmaan mitään seurantaa ole. Ap
[/quote]
Seurannan tarkkuus on sellainen, että kannattaa toivoa, että postinjakajalla olisi ennestään hämäriä jakeluja muidenkin kuin sinun osoitteen.
Kyllä pienet muutamia vaatteita sisältävät pussit saatetaan jakaa suoraan laatikkoon jos posti ne kuljettaa. Esim. h&m.
Ei se mikään postilaatikko ole, vaan UFF: keräyspiste, höpsö.
Oikeesti nyysit ne?