Kun ekaluokkalaiseni joutuu karanteeniin
OAJ oli vaatimassa, että myös 1-3-luokalaiset ja erityisen tuen oppilaat vastoin lakia laitetaan etäopetukseen. Noh, etäkoulua ei tullut, mutta yhdenkin koronatapauksen vuoksi koko luokka joutuu karanteeniin. Sen myötä etäkoulua napsahtaa ekaluokkalaisellekin.
Jos/kun lapseni karanteenissa joutuu opiskelemaan etäkoulussa, en tee OAJ:n jäsenten hommia heidän puolestaan. En toimi teknisenä tukena, yhteyksien avaajana, patiskelijana tai koulunkäynnin ohjaajana jne. Wilmaan on turha laittaa tehtäviä,, lapsella ei ole tunnuksia. lähden siitä, että OAJ:n jäsenet saavat myös ekaluokkalaisen opiskelun sujumaan ilman vanhemman panosta.
Kommentit (2)
Meillä oltiin yhteydessä sossuun, jos lasta ei saatu kiinni. Ne sitten kävivät perhettä tukemassa tms, jos vanhemmat eivät kyenneet asiaa hoitamaan.
Ja kukahan tässä kärsii eniten? Ei sitä opettajaa kiinnosta pätkääkään sinun lapsesi ja hänen oppimisensa.