Kaksi KETJUA POISTETTU tunnin sisällä - mitkä ovat ylläpidon perustelut?
Ainoita asiattomuuksia ja loukkauksia poistetuissa ketjuissa olivat mielestäni erinäiset nimittelyt tai kirosanat - miksi siis näitä kommentteja ei poistettu tai käyttäjiä bännätty, vaan aloittajaa ja keskustelijoita sakotettiin poistamalla koko ketju? Toivottavasti tällainen kysymys on asiallinen eikä loukkaa ketään - pyritään kaikki yhdessä välttämään nimittelyä ja muita asiattomuuksia, jotta ketjuja ei poistettaisi.
Kommentit (12)
[quote author="Vierailija" time="03.05.2015 klo 15:08"]
Kumma kun pitää poistaa koko ketju. Toisella foorumilla poistetaan asiattomat viestit ketjusta.
[/quote]
Juuri tätä tarkoitan! Pahimmillaan ylläpidon linjaukset vaikuttavat asiattomalta sensuurilta - onko muita, joilla samansuuntaisia havaintoja? En haluaisi olettaa ylläpidon työntekijöitä osaamattomiksi, mutta vaikuttaa ikävä kyllä siltä, ettei siellä osata erottaa asiallisia ketjuja/väittelyjä sellaisista, jotka on poistettava palstan sääntöjen mukaan; siis sääntöjen mukaan!
Hyvät alapeukuttajat, kertokaa perustelunne. Vastustatteko jostakin syystä palstakäyttäytymisestä keskustelua ja ylläpidon toimien asiallista kritisointia?
Useita ketjuja on poistettu ilman perusteita lähiaikoina, aiheesta kun aiheesta. Alkaa tää meno täällä menemään modejen suunnalta ihan överiksi.
Aamulla poistui ketju, jossa ap kertoi vihdoin päässeensä alkoholismista, syömishäiriöstä ja itsensä myymisestä yms. Sekin asiallinen ketju poistu kokonaan siksi, että joku ohis oli kysynyt sukunimellä onko ap tämä henkilö. Tuossa mulla on koko ketju vielä tallella auki välilehdellä, eikä siinä muuta ihmeellistä kyllä ole.
Tossa teinitappajan jutussa tuntuu netisdä olevan liikkeellä nyt sama mielenvikainen törkyturpa kuin H:n instagramissa..Hae apua, tuo huomiokerjääminen saa riittää. Olet selkeästi päästä vialla kun kehtaat tälläsellä edes trollata.
Kohta tulee taas joku rekisteröitymispakko jos ei meno rauhoitu... Todella törkeitä viestejä oli ainakin jossain noista poistetuista ketjuista.
[quote author="Vierailija" time="03.05.2015 klo 15:27"]
Useita ketjuja on poistettu ilman perusteita lähiaikoina, aiheesta kun aiheesta. Alkaa tää meno täällä menemään modejen suunnalta ihan överiksi.
[/quote]
Veikkaukseni on näkemäni perusteella, että monilla moderaattoreilla ei ole sopivaa koulutusta (tai yleissivistystä), jolla pystyisivät arvioimaan ns. vaikeiden tai "tulenarkojen" keskusteluiden sisältöä; siksi ratkaisuna voi olla turhia ja asiattomia bännejä tai poistoja. Surullista!
Ihan turha täällä louskuttaa leukoja. Hyvä että moderaattorit reagoivat nopeasti ja poistavat jos on vähänkään epäilyttävää. Täällähän olisi muuten ihan viidakon lait kun kirjoittajat eivät tunne saati noudata lakia. Lapsenvahteina joutuvat usein olemaan.
Hyvä moderaattorit!
Jos joku haluaa kirjoittaa villisti ja vapaasti, perustakoon oma foorumin ja vastatkoon raastuvassa itse.
[quote author="Vierailija" time="03.05.2015 klo 16:04"]
Ihan turha täällä louskuttaa leukoja. Hyvä että moderaattorit reagoivat nopeasti ja poistavat jos on vähänkään epäilyttävää.
[/quote]
Eihän tuosta ole kyse. Vaan vaikka onkin hyvä, että ylläpito reagoi nopeasti niin pointti oli, että tuntuvat poistavan asiallisiakin aloituksia tai debatteja - eli arvostelukyky tuntuu puuttuvan välillä! Lapsi menee pesuveden mukana ja se on keskustelun haittaamista, ei taitavaa moderointia.
[quote author="Vierailija" time="03.05.2015 klo 15:58"]
Mitkä ketjut poistettiin?
[/quote]
Se onkin suuri arvoitus - nimittäin ainakin siihen mennessä kun itse ehdin ketjuja lukea ja niihin osallistua, niin ainoita asiattomuuksia ja loukkauksia poistetuissa olivat mielestäni erinäiset nimittelyt tai kirosanat. Itse aloitukset ja "keskustelevat kommentit" olivat täysin asiallisia. Siksi poistot ärsyttävät, myönnetään!
Kumma kun pitää poistaa koko ketju. Toisella foorumilla poistetaan asiattomat viestit ketjusta.