Kasviksia enemmän ruokavalioon - vinkkejä?
Hei!
Syön liian vähän kasviksia/hedelmiä/marjoja ja haluaisin syödä niitä enemmän, koska ne ovat terveellisiä, mutta usein määrä jää liian vähäiseksi päivittäin. Toisinaan tulee syötyä vaikka lounassalaatti tai kasvisruokaa, mutta usein ruoassa on aivan liian vähän kasviksia, joskus ei ollenkaan.
Kaipaisin helppoja matalan kynnyksen vinkkejä siihen, miten lisätä edes vähän kasvisten syöntiä eri aterioille. En ala kokkaamaan monimutkaisia uusia kasvisruokia enkä ole kiinnostunut ruuanlaitosta, joten kokkausvinkit erikoisine kasviksineen eivät auta minua, vaan yksinkertaiset matalan kynnyksen vinkit vannoutuneelle lihansyöjälle... Ja pastan, leivän ym. 😅 Olen alkanut lisätä leivän päälle useammin esim. tomaattia tai laittamaan kastikkeisiin sipulia tai paprikaa, mutta mitä muuta voisin keksiä?
Saa jakaa hyviä vinkkejä niin pienistä välipaloista kuin isommista aterioista. Kokeeko joku muu kasvisten syönnin hankalana? Onko joku keksinyt hyviä keinoja tähän?
Kommentit (26)
No useimpiin lihakastikkeisiin voi aina pilkkoa sekaan porkkanan tai parsakaalin tai pari punajuurta tai pussillisen pakasteherneitä.
Pilko valmiiksi jääkaappiin porkkanaa, kurkkua, kukkakaalia ja pese kirsikkatomaatteja. Helppo välipala pariksi päiväksi tai iltapala dipin kanssa. Itse tykkään lihan lisukkeeksi paistaa kevyesti pannulla parsakaalta, sipulia ja paprikaa, maustan suolalla ja mustapippurilla.
Porkkana ja appelsiini (kuorittuna) tehoblenderiin.. smoothieta siis
A vitamiinia tulee liian vähän ravinnosta ellet syö porkkanaa päivittäin, mutta kuivan porkkanan nakertaminen on puuduttavaa. Smoothie putoaa nopeammin alas
loraus oliiviöljyä niin beta karoteeni imeytyy paremmin
Kunnon smoothie blenderi on ihan must jos aiot vihanneksia, marjoja tai hedelmiä enempi syödä. Reseptejä keksit kyllä lisää
Jos itse kokkailet, niin voit lisätä ruokiin vihanneksia esimerkiksi raasteena tai soseena. Vaikkapa jauhelihan sekaan voi raastaa porkkanaa tai vaikka punajuurta. Keittoihin voi lisätä kasviksia. Jos itse leivot leipää, voit laittaa leipätaikinaankin juureksia. Puuroon voi laittaa marjoja sekaan, jos aamulla syöt esim. viiliä tai jogurttia, voit laittaa sinne kasvikuntaa ihan oman makusi mukaan. Tuo yllä olven ehdotus vaikka valmiiksi paloitelluista kasviksista on myös hyvä ja uunijuuresten mukaan ottaminen.
Vierailija kirjoitti:
Porkkana ja appelsiini (kuorittuna) tehoblenderiin.. smoothieta siis
A vitamiinia tulee liian vähän ravinnosta ellet syö porkkanaa päivittäin, mutta kuivan porkkanan nakertaminen on puuduttavaa. Smoothie putoaa nopeammin alas
loraus oliiviöljyä niin beta karoteeni imeytyy paremmin
Kunnon smoothie blenderi on ihan must jos aiot vihanneksia, marjoja tai hedelmiä enempi syödä. Reseptejä keksit kyllä lisää
Miten teet porkkanasmoothien, pitääkö porkkana raastaa ensin?
Siis sä ostat kaupasta lisää kasviksia ja syöt ne.
Ei siihen miltään palstalta ohjeita tartte!!!
Säilykeananas-banaani-maito-smoothie. Kokeile, et pety!
Meillä on aina tarjolla sellaista nopeaa syötävää, mitä ei tarvitse valmistaa. Eli pesun kautta suoraan lautaselle/suuhun. Kirsikkatomaatit, viinirypäleet ja omenat esimerkiksi on hyviä tähän. On noussut kasvisten/hedelmien kulutus kovasti.
Lisäksi meillä on yleensä tarjolla pienen valmistelun vihanneksia ja hedelmiä. Ne tarvitsee pesun lisäksi pilkkoa tai sitten kuoria. Kurkku, mandariinit, banaanit ja sen sellaiset.
Harvemmin on mitään porkkanaa minkä laittaminen valmiiksi on vaivalloisempaa kun pakko kuoria ihan kuorimaveitsellä.
Minun suosikki myös kuten ykkösen uunikasvikset. Pystyy vaihtelemaan helposti eri kasvisten välillä ja jämät käy kylmänä hyvin salaattiin. Välillä päälle fetamurua, toisinaan juustoraastetta ja joskus sekoitan vuokaan mukaan hyvin maustettua paistettua jauhelihaa. Tomaattia, kesäkurpitsaa, munakoisoa, sipulia, palsternakkaa, ihan mikä vaan käy. Tykkään myös kesäkurpitsaspagetista, mikä on kastikkeen alla paljon kevyempi kuin pasta ja murustetusta kukkakaalista teen salaattia, jonka maustan sitruunalla ja öljyllä, siihen proteiiniksi vaikka kikherneitä, fetaa, tonnikalaa, mitä nyt sattuu olemaan. Itse korvaan kasviksilla useammin hiilarilisäkkeen kuin lihan, mutta kasvisruuasta tykkään myös ja esimerkiksi mausteinen linssikeitto tulee keitettyä aika usein ja muutama rasia pakastettuakin myöhempään käyttöön. Tänään tein ruusukaaleista kerman ja pekonin kanssa paistoksen, jossa oli päällä raastettua juustoa. Perinteinen kaalilaatikko on myös varsin kasvispitoinen ja herkkuani ja lasagnen tapaan kerrostettu vuoka kesäkurpitsasta ja munakoisosta maistuu myös. Kasvispihvit raasteesta, pavut jauhelihakastikkeen jatkeeksi chili con carnen tapaan, hoummus pitaleivän päällä, pihvit erilaisista pavuista. Blogeista saa hyviä vinkkejä ja monet reseptit ovat yksinkertaisia.
Jos et halua lisätä kasviksia varsinaisiin resepteihin, niin laita lisukkeeksi.
Tyyliin: jos syöt aamupuuroa, lisää puuroon marjoja. Jos syöt liharuokaa lounaaksi, pilko lautaselle muutamat vihannekset. Kun syöt välipalan, ota sellaiseksi hedelmä.
kannattaa suosia pureskeltavia syötäviä. Smoothiet silloin tällöin ovat ihan ok, mutta pureskellessa ruoan joukkoon menee myös sylkeä, joka on tärkeässä roolissa ruoansulatusprosessissa.
Viime kesän suosikki oli tuoreella mintulla maustettu vesimeloni-fetasalaatti. Muita mausteita omenaviinietikka, suola, mustapippuri, öljy, ihanin hellelounas. Tein myös kurkusta jogurttipohjaista kylmää keittoa ja tomaateista gaspachoa, pahoittelut jo nyt todennäköisestä kirjoitusvirheestä.
Oikaise! Tee isompi setti kerralla!
Kaupassa on valtavasti valmiina. Hevi-osastolla on salaattisekoituksia - huuhtele ja iske joukkoon huuhtaistu purkillinen kirsikkatomaatteja ja sulla on siinä helppo pikasalaatti ilman pilkkomista.
Wokki-juurekset ja vihannekset saat nekin heviosastolta tuoreena ja pakasteosastolta pakastettuna. Sosekeittoon osta vaikka pakastettuja keittojuures+peruna -pusseja. Keitä kypsäksi suht vähässä vedessä, kaavi sekaan pieni prk tuorejuustoa ja soseuta ja sulla on siinä hyvä lounas tai alkukeitto pariksi päiväksi. Jos haluat ruokaisampaa, osta tetra valmiiksi keitettyjä linssejä ja lisää ne keittoon.
Salaattia voit ostaa valmiinakin. Neljän euron halvin pirkka-salaatti on hyvä lounas tai voit jakaa sen kahtia ja syödä puolikkaan lisukesalaattina muun ruuan kanssa.
Naposteluporkkanat ovat vaivatonta juureslisäkettä, keitä vartti, valuta ja mausta suolalla. Ei taaskaan tarvitse yhtään kuoria ja pilkkoa.
Leivissä on myös juuresleipiä. Leivän päälle voi ostaa kinkun sijasta hummusta, siinä on kikhernettä ja on hyvää (sikahelppoa tehdä itsekin, mutta valmiskin on hyvää). Kokeile leivän päällä siivutettua avokadoa suolalla ja sitruunamehulla (jota saa valmiina pullosta, kätevää jääkaapissa). Tai valmista quacamolea.
Pakasteosastolta voit ostaa melkein mitä vaan lisukkeeksi: parsakaalia, kukkakaalia, papuja, hernettä, maissia you name it, ja taas säästyy pesemiseltä ja pilkkomiselta.
Lihakastikkeisiin voit tuupata porkkanaraastetta, hernettä, herkkusientä. Muusiin muita juureksia, pinaattia.
Ja ei se itse kuoriminen tai pilkkominenkaan ole oikeasti mikään iso vaiva. Osta vihanneksia ja pese ja pilko kerralla parin päivän setti. Pane kannelliseen rasiaan jääkaappiin ja napsi sieltä. Jos pelkkä kurkku/paprika/tomaattilinja ryydyttää, laita ihmeessä joukkoon hedelmiä makua antamaan. Vaikkapa vähän kunnolla pestyjä kivettömiä rypäleitä tai siivutettua kakia. Omena on hyvää myös, mutta tummuu nopeasti.
Tosi hyviä vinkkejä teillä, ihanaa kun niin moni on vastannut. Kiitos paljon! Näitä voin alkaa kokeilemaan vaikka heti tänään.
Ap.
Törmäsin somessa pyörivään 25 kasviksen haasteeseen, eli pitäisi syödä joka viikko vähintään 25 eri kasvista. En tiedä toimiiko AP:lle, mutta itseäni tuollainen haaste motivoi. Laitan muistioon ylös viikon aikana syömäni kasvikset (sis. hedelmät ja marjat) ja yritän saada 25, tai vähintään 20 täyteen. Ekalla viikolla pääsin 22:een. Itselläni on kyllä rutiinina jo ennestään syödä kasviksia joka aterialla, mutta usein ne on aina niitä samoja. Nyt yritän monipuolistaa ostamalla joka kauppareissulla vähintään muutamaa sellaista kasvista joita en usein /koskaan ennen ole syönyt ja pidän huolen että ne myös tulee käytettyä eikä jää nahistumaan jääkaappiin.
Syön kasvikset, hedelmät ja marjat ihan sellaisenaan. Siis salaattia ruuan lisänä, marjoja puuron, rahkan tms kanssa ja hedelmiä välipala.
Kokkaileminen vaan vie vitamiinit ja rakenne lötsähtää.
Vierailija kirjoitti:
Törmäsin somessa pyörivään 25 kasviksen haasteeseen, eli pitäisi syödä joka viikko vähintään 25 eri kasvista. En tiedä toimiiko AP:lle, mutta itseäni tuollainen haaste motivoi. Laitan muistioon ylös viikon aikana syömäni kasvikset (sis. hedelmät ja marjat) ja yritän saada 25, tai vähintään 20 täyteen. Ekalla viikolla pääsin 22:een. Itselläni on kyllä rutiinina jo ennestään syödä kasviksia joka aterialla, mutta usein ne on aina niitä samoja. Nyt yritän monipuolistaa ostamalla joka kauppareissulla vähintään muutamaa sellaista kasvista joita en usein /koskaan ennen ole syönyt ja pidän huolen että ne myös tulee käytettyä eikä jää nahistumaan jääkaappiin.
Lasketaanko tuohon mausteet, siemenet ja pähkinät? Jossain tv-ohjelmassa mainittiin, että pitäisi syödä 30 eri kasvia viikossa ja nuokin laskettiin. Määrällä ei ollut väliä.
Vierailija kirjoitti:
Törmäsin somessa pyörivään 25 kasviksen haasteeseen, eli pitäisi syödä joka viikko vähintään 25 eri kasvista. En tiedä toimiiko AP:lle, mutta itseäni tuollainen haaste motivoi. Laitan muistioon ylös viikon aikana syömäni kasvikset (sis. hedelmät ja marjat) ja yritän saada 25, tai vähintään 20 täyteen. Ekalla viikolla pääsin 22:een. Itselläni on kyllä rutiinina jo ennestään syödä kasviksia joka aterialla, mutta usein ne on aina niitä samoja. Nyt yritän monipuolistaa ostamalla joka kauppareissulla vähintään muutamaa sellaista kasvista joita en usein /koskaan ennen ole syönyt ja pidän huolen että ne myös tulee käytettyä eikä jää nahistumaan jääkaappiin.
https://www.vauva.fi/keskustelu/4358961/syotko-30-eri-kasvia-paivassa
Minä en syö hedelmiä lähes ollenkaan vaan korvaan ne kasviksilla. Esim. aamupalalla läjä tomaattia, paprikaa ja kurkkua. Illalla tulee usein syötyä porkkana tai pari. En myöskään syö varsinaista salaattia useinkaan, vaan leikkaan kukkakaalin tai parsakaalin pieneksi ja maustan oliiviöljyllä, viinietikalla, suolalla ja pippurilla. Lisäksi siemeniä ja vaikka leipäjuustoa.
Lämpinä syön lähinnä erilaisia uunijuureksia, tomaattipohjaisia kastikkeita, keittoja ja patoja. Varsiselleri on lempparini jälkimmäisissä.
Kasviksia lisätessä olisi järkevä hankkia hyvä veitsi, jolla pilkkomisen hoitaa mielellään. Kallis kertaostos, mutta säilyy loppuelämän kun käsittelee oikein.
Itse aloin ottaa töihin välipalaksi valmiiksi pilkottuja kasviksia ja hedelmiä. Tavoite oli tyhjentää rasia päivän aikana. Teen paljon sosekeittoja, ei ole monimutkaista jos tekee pakastekasviksista, keittää ja soseuttaa. Smoothieta teen myös usein.
Lisäksi tykkään uunikasviksista tai -juureksista, vähän öljyä ja mausteita ja uuniin. Helpompi syödä kuin raakoja kasviksia.