Migreeni-lääke
Kommentit (3)
Maxalt Rabitabia. Se on tehokas, mutta sivuvaikutuksena tulee niin armoton väsymys ja uupumus, että on pakko päästä sänkyyn nukkumaan. Ts. lääkettä ei kannata käyttää päiväsaikaan ellei ole mahdollisuutta lepoon. Tai siis näin ainakin minulla, ei välttämättä tee sinulle väsymystä. Minulle väsyttävä vaikutus oli niin suuri, että harkitsin sen käyttöä jopa unilääkkeenä ;-)
tehokas ja kallis.
tekee se kyllä mulle ainakin vähän tokkuraisen olon, alkaa nukuttamaan mutta kun nukun pari tuntia, olo on yleensä hyvä ja -mikä tärkeintä- kipu on poissa.
Pystyn myös olemaan nukkumatta jos lääke pitää ottaa esim töissä mutta teho on parempi jos saan levätä lääkkeen oton jälkeen.
Tehoaa yleensä tosi hyvin, paitsi jos vitkuttelen lääkkeen oton kanssa, silloin ei ehkä auta tai auttaa vain osittain.
onko teillä kokemusta migreeni lääkkeestä nimeltään, Maxalt? Sain
lääkäriltä reseptin, mutta en ole vielä hakenut. Migreeni on nyt helpottanut. Ajattelin kyllä hakea. Onko sivuvaikutuksia tms?