Miksi jotkut ihmiset loukkaantuvat turvatarkastuksista?
Tuli mieleen Linnanmäki-keskustelusta, mutta tarkoitan tällä lentokentän turvatarkastuksia. Miksi jotkut suutahtavat/närkästyvät, jos oma laukku tutkitaan? Myös jotkut paljon lentävät ihmiset, esim. matkustamohenkilökunta.
Jos on kiire ja ensin omalla kohdalla metallinpaljastusportti hälyyttää ja laukkukin vielä joutuu perusteelliseen tarkastukseen, ymmärrän että se vituttaa, mutta kiukuttelu ei tilannetta paranna.
Mutta vaikka ei olisi kiire, jotkut käyttäytyvät aika huonosti. Miksi pitää kiukutella/tiuskia/loukkaantua? Mikä niissä turvatarkastuksissa on niin kamalaa?
Kommentit (6)
Olin tulossa suunnilleen samaa kirjoittamaan kuin #2. Nämä periaateloukkaantujat kyllä puolestaan ovat ensimmäisenä valittamassa ja korvauksia peräänkuuluttamassa, jos tarkastusten laiminlyöntien vuoksi jotain tapahtuisi.
Siinä astutaan henkilökohtaiselle alueelle. Sama kuin joku mies kopeloisi tissejä ja pyytäisi näyttämään alapäätään. Hyi.
[quote author="Vierailija" time="01.05.2015 klo 17:50"]
Siinä astutaan henkilökohtaiselle alueelle. Sama kuin joku mies kopeloisi tissejä ja pyytäisi näyttämään alapäätään. Hyi.
[/quote]
Et voi olla tosissasi? Totta, että siinä astutaan jonkin verran henkilökohtaiselle alueelle, kun laukku tutkitaan, mutta tuskinpa ketään turvatarkastajaa kiinnostaa YHTÄÄN mitä siellä laukussa on, kunhan vaan ei ole mitään kiellettyä.
Ja nykyisin varmaan joka paikassa käsintarkastuksen tekee naiselle nainen ja miehelle mies. Rintojen aluettakaan ei tutkita kourimalla. Tai jos tutkitaan, niin silloin tehdään kyllä väärin.
Niitä alkaa hävettämään ja se loukkaa heitä että joku edes kuvittelee heidän vieneen/hallussa pitävän jotain mitä ei saisi ja tarkastus on maailmanloppu.
En ole kyllä koskaan tuollaiseen törmännyt, vaikea kuvitella, miksi joku loukkaantuisi. Lähinnä se on vaan ärsyttävä ja aikaavievä toimenpide, mutta tietysti täysin tarpeen lentokentillä. Jossain Lintsillä tai konserteissa se ärsyttää siksi, että halutaan vaan ottaa porukalta eväspullot veks, että saadaan myytyä mahdollisimman paljon kallista alkoa järjestäjän tiskeillä. Ja tätä rahanahneudesta kumpuavaa tarkastelua sietää sen takia vähemmän auliisti kuin oman turvallisuuden takia tehtyjä tarkastuksia.
Tätä minäkin ihmettelen. Sama henkkarien kysymisen kanssa, jotkut ottavat senkin henkilökohtaisena loukkauksena. Mikä siinä on ongelmana, jos mitään salattavaa ei ole?
Mulla on kerran laukku tutkittu, kun olin unohtanut sinne pari ylimääräistä sytkäriä. Ne veks ja matka jatkui. En loukkaantunut, pahoittelin lähinnä ajantuhlausta. :)