Kysymys vuokra-asunnosta ja sähkötöistä
Rikoin kattolampun asunnossani. Sanoin vuokrantantajalle, että ostan tottakai uuden, mutta halusin ilmoittaa, että näin kävi. Isäni tulisi asentamaan sen, hänellä ei ole sähkömiehen koulutusta. Vuokranantaja sanoi, että lamppua ei saa asentaa kukaan muu kuin sähköasentaja ja minun pitää maksaa myös se sähkömies sitten, soita talkkarille, joka hommaa sähkömiehen paikalle. Isäni sanoo, että tottakai hän saa asentaa sen lampun. Miten se nyt on? En uskalla antaa isän asentaa sitä lamppua ja talkkaria en vielä saanut kiinni.
Kommentit (3)
Valaisimen liittäminen ns. sokeripalaan on maallikolle sallittua sähkötyötä ja uudemmissahan on pistotulpat, ettei tarvi muuta kuin pistää se paikoilleen.
Riippuu ihan millainen lamppu se on. Jos on joku kiinteästi asennettu, siihen tarvitaan sähkömies, mutta jos on sokeripala/pistoke lamppu, sen saa kuka vaan vaihtaa.
Jos lamppu on normaalilla sokeripalalla niin sen saa kuka tahansa asentaa.