Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Auttakaa! Kiitos.

Vierailija
18.09.2006 |

Ihminen viety psykiatriseen hoidonarvioon ja ei kriteerejä pakkohoitoon....

Ei tunne olevansa sairas. Kun on päässyt hoidonarviosta, niin seuraavana päivänä laukkailee pitkin metsiä ja soittelee paniikissa sukulaisille ja kertoo; " NE tulevat hakeman minua" . Ja kun kysyy, että ketkä Ne, niin ei vastaa.



Mitä tässä on nyt sitten tehtävä?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lakiteksti kuuluu jotenkin niin, että jos ihminen on itselleen tai muille vaaraksi/uhkana, niin pakkohoitopäätös voidaan tehdä. Mutta itsemurhalla uhkailukaan ei auta, laitetaan vaan kotiin ja toivotetaan onnea. Yksi kaverin kaveri löydettiin kolmisen kuukautta kotiin passituksen jälkeen, kun jäät läheisestä järvestä lähtivät. Sellaista se on tässä hyvinvointi-Suomessa.

Vierailija
2/3 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli hänelle on pystyttävä antamaan jokin psykiatrinen diagnoosi.



Toinen on se, että on oltava vaaraksi itselleen tai muille.



Kolmas on se, että avohoidon tukitoimet eivät riitä ja sairas olennaisesti pahenee hoitamattomana.



Ja näiden kohtien on siis kaikkien täytyttävä. Jos lääkärin on vaikea arvioida potilasta haastattelun perusteella hän voi kirjoittaa tarkkailulähetteen, jolloin potilasta seurataan suljetulla osastolla tietyn ajan.



Kuvailustasi päätellen nuo kyllä taitaisivat täyttyä. Vaikea kuitenkin arvioida paremmin, kun taustat ja muut muuttujat ovat epäselvät.



Toisaalta jos alkoholi on mukana, on arviointi usein vaikeaa. Monesti pakonomaisesti juovan läheisten on vaikea ymmärtää sitä, ettei alkoholistia voida pakolla hoitaa. Vain delirium tremens eli juoppolhulluus on pakkohoidon kriteeri, koska se on hoitamattomana hengenvaarallinen tila.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

oleellisesti. Kuvittelee ihmisten puhuvan ja ajattelevan hänestä kaikkea pahaa. Uhkaa tappaa itsensä ja on uhannut tappaa esim. myös minut. On ollut vaimolleen ja lapsilleen aiemmin todella väkivaltainen. Ei myönnä IKINÄ tehneensä mitään pahaa kenellekään. On vuosikausia kiusannut henkisesti läheisiään. Ei myönnä. Kääntää kaikki pahat tekonsa muiden tekemiksi. EI pysty keskustelemaa, puhua taukoamattomana jatkumona " omaa juttuaan" . Raivostuu aivan ilman syytä, aivan silmittömiä raivareita. Pitkiä unettomuuskausia, laihtunut aivan valtavasti. Puhuuu todella sairaita: huorittelee, lesbo- juttuja. Unohtelee asioita aivan valtavasti ja valehtelee. Vaikka jää valheesta kiinni syyttää muita valehtelusta. Itkee toivottomasti ja sanoo ettei kukaan voi auttaa.