Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nuoret ja nettikiusaaminen

23.04.2015 |

Onko nettikiusaaminen nuorten keskuudessa yleistä vai ei?

 

Satu / MLL

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
23.04.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitoin tämän kysymyksen Irc-Galleriaan, jotta itse nuoret saavat siihen vastata anonyymisti kyllä vai ei.

Omasta näkökulmastani ajattelen, että se on todella yleistä, ja nuorilla täytyy olla todella "paksu nahka", jos asettavat itsensä alttiiksi arvostelulle, esimerkiksi julkaisemalla kuviaan eri palveluissa. Enkä tarkoita tällä sitä, että itse olisi syyllinen ikäviin kommentteihin tai kiusaamiseen, vaan sitä, miten kukaan ei pääse pakoon negatiivisia kommentteja osallistuessaan nettikeskusteluihin saati palveluihin, joissa itsestä jokin on julkisesti näkyvillä (kuva, mielipide, elämäntilanne, mikä vaan voi saada aikaan rajujenkin kommenttien tulvan).

Nettikiusaaminen liittyy sekä koulukiusaamiseen, että muuhun kun kynnys on niin matala. Aivan kuten valitettavasti aikuistenkin keskuudessa.

Nettikiusaamisessa on se ero, että siitä jää "digitaalinen jalanjälki", ellei kiusaaja ole niin systemaattisesti asiallaan, että osaa peittää jälkensä, jos asia viedään poliisille asti.

Terhi/RIKU

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla