Ystävän Ystävä hemmetin yksinkertainen,ikää 46.
Kyselee älyttömän tyhmiä kysymyksiä: mikä toi (joku tavara esim joku hienompi modeemi), mitä tuolla tehdään ( esim joku keittiöväline tms),mihin laitan tämän tavaran, miten kuorin perunat, yms, puhuu liikaa ja vaikuttaa vajaalta,, ihan kohteliaisuudesta sietää sen vuorokauden,luonteeltaan kuitenkin kiltti ja empaattinen,mutta hermot menee jatkuvaan puhetulvaan ja sitten kun ei osaa itse ajatella tai toimia,esim perusruokaa tehdässäkin ei tiedä mitä välineitä ja kattilaa käyttää esim kaikki pitää aina kädestä pitäen neuvoa. Kaiken lisäksi ei saa nukuttua kun kuorsaa niin että yksiö raikas ja naapurit varmaan kilsan säteellä kuulee ja kaiken lisäksi puhuu unissaan! On eläkkeellä ja asuu kaikenlisäksi yksin, ystäväni maksaa laskut sen tililtä sen puolesta kun ei hallitse tai osaa Tää yksinkertainen itse.
Tunnetteko te sellaisia yksinkertaisia joilla jo perusasiat vaikeita/ tai ei kunnossa? Esim laskujen maksu ja ruoan tekeminen?
Kommentit (11)
Jos nyt rehellisiä ollaan, eipä aloittajakaan ihan Einsteiniltä kuulosta.
Tunnetko ylemmyydentuntoa häntä kohtaan?
Vierailija kirjoitti:
Jos nyt rehellisiä ollaan, eipä aloittajakaan ihan Einsteiniltä kuulosta.
Ei ehkä einsteini, mutta oppenheimer kumminkin.
Kuvailit juuri meitsin, tosin olen 15v nuorempi
Noin epäselvästä ja huonosti kirjoitetusta tekstistä päätellen se yksinkertainen taitaa katsoa peilistä.
Missä pahvilaatikossa sinä olet elänyt?
Miksi olet nukkunut ystävän ystävän kanssa yksiössä?
Vaikutat itse typerältä tehdessäsi tällaisen avauksen.
Puhdasta ilkeyttä ja pirullisuutta haukkua tuollaista ihmistä, ap.
Hänhän ei voi itse tilanteelleen yhtään mitään, koska on syntynyt sellaiseksi.
Ei tuollaista ihmistä voi syyllistää osaamattomuudesta yms., sillä hän ei kykene parempaan eikä enempään, nillä spekseillä, mitkä luonto on hänelle antanut.
Olet itse ap tyhmä, kaikkien aikojen pösilö, ellet tätä ymmärä!
Kuulostaa aivan tavalliselta heikkolahjaiselta. Näitä on muutamia minunkin tutuissa. Ystäviksi heitä en kylläkään sanoisi. Yhteistä heille on juuri tuo muille ihan tavallisten asioiden ihmettely, puheliaisuus ja hyväntahtoisuus. Heidän on vaikea oppia uusia asioita ja pelkäävät jollain lailla esimerkiksi juuri laskujen maksua netissä.