Torstaina haudataan kaikkien unohtamat ja hylkäämät henkilöt
Tuo otsikko kertoo mitä mietin. Luin tuon jutun kuvan kanssa jostain lehdestä . Vielä kuollessaankin heidät erotetaan muista haudattavista eri päivällä. Tällaiseksi on kirkon toiminta mennyt .
Kommentit (4)
Ehkä torstai ei ole kovin suosittu hautajaistenviettopäivä? Vaikka isoissa kaupungeissa hautajaisia varmaan pidetään kaikkina viikonpäivinä.
Ja kaikki eivät ole unohdettuja. Osa on myös eristäytyneitä. On sekin outoa, että isäni kuollessa kokoonnumme hänen hautajaisiinsa emmekä ole voineet olla häneen missään yhteydessä vuosikausiin. Siinä sitä sitten ihmetellään perhe ja muu suku yhdessä. Voisihan se olla hänen tahtonsa tulla haudatuksi yksin torstaina, mene ja tiedä.
Resurssikysymys? Jonkunhan sekin homma on hoidettava. Kirkko on laitos missä moni muukin ja asiat pitää organisoida. Miten se pitäisi mielestäsi hoitaa? Pitää mahdolliset vapaaehtoiset arkunkantajat valmiustilassa jokaisena viikonpäivänä? Haluatko kenties sinä ilmoittautua vapaaehtoiseksi johonkin tehtävään mitä hautajaiset vaativat? Osaatko ja haluatko laulaa? Aika usein seurakuntien työntekijät, ne muutama virkaihminen, ja satunnaisesti sitoutuvat vapaaehtoiset tekevät sen mikä täytyy tehdä kun muu seurakunta hurskastelee jossain omissa oloissaan eikä osallistu edes seurakunnan tilaisuuksiin aktiivisesti. Eipä sillä, kyllä uskontoa voi harjoittaa laitosten ulkopuolellakin mutta ainakaan nykyisellään ei taida omat kuoppajaiset onnistua ilman uskonnollisten laitosten apua.
Seurakunnan pitäisi julkaista jkl luetteloa haudattavista ihmisistä. Kyllä monet tulisivat siunaustilaisuuteen, jos saisivat tiedon vainajan poistumisesta elävien kirjoista ja tiedon, missä siunaustilaisuus ppidetään ja milloin. On paljon ihmisiä, joilla ei enää ole omaisia ja muillehan ei tietoja juuri annetakaan. Ystäväpiiri voi olla laajakin, mutta, kun he eivät ole omaisia, ei heille ilmoiteta ystävän kuolemasta.
Öööö. .. no miten ne pitäis haudata? Samaa aikaa toisen kanssa "olemme tänne kokoontuneet muistamaan jannica Petteri virtasta ja sitten tässä toisessa arkussa köllöttelevää tuntematonta ihmistä"?