Sokeriton & gluteeniton dippi kasviksille?
Pitäisi huomiseksi kehittää joku maistuva dippi kasviksille. Ajattelin leikata porkkanaa, kurkkua ja paprikaa paloiksi ja dippailla niitä, mutta ongelmana on ainoastaan tuo dippi, kun yksi ystävistäni ei voi syödä gluteenia eikä sokeria.
Onko noissa kaupan dipeissä (esim. Ranch tai Barbeque) paljon sokeria ja gluteenia? Mistä mausteista saisi maistuvimman itse tehdyn dipin? Kannattaako käyttää kermaviiliä vai ostaisinko turkkilaista jogurttia?
Ehdotelkaa maistuvimpia dippausyhdistelmiä!
Kommentit (7)
[quote author="Vierailija" time="17.04.2015 klo 12:38"]
Pääsääntöisesti nuo dippimausteseokset ovat gluteenittomia, tarkasta pussin kyljestä kun ostat. Miksi ei voi syödä sokeria? Karppaa tai laihduttaa? Noissa mausteseoksissa ei ole niin paljon sokeria, että on nipottamista, jos noiden syiden takia ei niitä syö. Ainahan voit itse maustaa kermaviiliä tai turkkilaista jugurttia. Tee vaikkapa tsatsikia turkkilaisesta jugurtista.
[/quote]
Ei ole kyse karppaamisesta eikä laihdutuksesta, terveydellisistä syistä välttelee sokeria. Tsatsikia voisin kokeilla yhdeksi dipiksi. Kiitos vinkistä!
Muita dippiehdotuksia, kuin tsatsiki? Mitä muita kasviksia dippailtavaksi kurkun, paprikan ja porkkanan lisäksi? :)
Tyrniguacamole
1 luomuavokado
5 rkl = 75 ml kylmäpuristettua 100-prosenttista tyrnimehua
2 pienehköä luomuvalkosipulinkynttä murskattuina
1/2 tl puhdistamatonta merisuolaa
1 dl luomukermaviiliä
(2 tippaa steviaa)
1.Halkaise avokado ja poista kivi napauttamalla iso veitsi kiveen ja vänkäämällä kivi pois paikoiltaan.
2.Koverra lusikalla avokadon hedelmäliha, laita se kulhoon ja muussaa haarukalla hienoksi.
3.Lisää loput ainekset ja sekoita tasaiseksi.
4.Peitä kulho kannella tai kelmulla ja laita ainakin pariksi tunniksi jääkaappiin, jotta maut vetäytyvät.
Mitä jos tekisit itse eikä niistä jauheista??
Kermaviiliä tai ukkojuggea, silppuna ruohosipulia ja muita yrttejä, valkosipulia, vähän suolaa ja pippuria
Tai sitten sweet&sour kastiketta kermaviiliin, mutta tuossa on sokeria.
Hummus, guacamole, baba ganoush notkistettuna, itsetehty tomaatti/paprika/chilisalsa
Itsetehtyä guacamolea, hummusta tai/ja hernedippiä ehdotan :)
Pääsääntöisesti nuo dippimausteseokset ovat gluteenittomia, tarkasta pussin kyljestä kun ostat. Miksi ei voi syödä sokeria? Karppaa tai laihduttaa? Noissa mausteseoksissa ei ole niin paljon sokeria, että on nipottamista, jos noiden syiden takia ei niitä syö. Ainahan voit itse maustaa kermaviiliä tai turkkilaista jugurttia. Tee vaikkapa tsatsikia turkkilaisesta jugurtista.