Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Taapero rakastaa siivousta?!

Vierailija
12.04.2015 |

Minulla on vain yksi lapsi, 1,5-vuotias poika, joka rakastaa siivousta ja tavaroiden järjestämistä paikalleen. Aina saa kuulla, miten lapset inhoavat siivousta, mutta en ole koskaan kuullut kenenkään sanovan lapsen rakastavan sitä. Löytyykö muidenkin perheestä ahkeria pieniä apulaisia vai onko meidän lapsi jotenkin "epänormaali"? :D

Hänen siivousinnostuksensa ei pelkästään rajoitu pyykkien laittamiseen koneeseen tai astiapesukoneen tyhjentämiseen, vaan hän on todella pikkutarkka, että tavarat on siellä missä pitääkin. Ruokailun jälkeen hän automaattisesti toimittaa astiat tiskialtaaseen (tarvitsee apua ne sinne nostamiseen), ulkoa tultaessa järjestelee kaikki vaatteensa oikeille paikoilleen, vie käytetyt vaipat automaattisesti roskiin, siivoaa lelunsa pitkin päivää oikeisiin paikkoihin ihan mitään sanomatta... jos satun jättämään jonkun tavaran lojumaan "väärälle paikalle", niin taapero tulee ja toimittaa sen oikealle paikalle, esim. jätin suolapurkin pöydälle ja taapero ottaa sen, juoksee maustekaapin luo ja pyytää sen laittamaan sinne.

Välillä vain suu auki ihmettelen tuota pientä ihmistä, joka järjestelee paikkoja ja asettelee jopa pehmolelunsa tarkasti riviin sänkyynsä. Mistä ihmeestä se on tuollaista oppinut? Kai se on vain sitten syntynyt tuollaisena? Mistä vetoa muutaman vuoden päästä ei suostu auttamaan siivoamisessa enää ollenkaan!

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla