Ulkomaalaiset osakkeet
Onko kokemusta näiden ostamisesta? Haluaisin ostaa Applen osakkeita, mutta en ole varma miten tuo verotus oikein toimii, ja pitääkö mun erikseen vaihtaa valuutta dollariksi vai tapahtuuko se itsestään jos ostan Nordnetin kautta?
Kommentit (10)
Nordnetissa onnistuu ihan parilla napin painalluksella. Välityspalkkion päälle tulee valuutanvaihtokulut. Googleta verotus, sitä ei jaksa tähän kirjoittaa. Siinä on eri käytännöt, riippuen minkä maan osakkeita ostat.
Oon ostanut ulkomaisia osakkeita oman pankin kautta, ei siinä tarvinnut mitään valuuttoja miettiä. Eikö Nordnetissäkin ole vaan sellainen ostolomake, johon täyttelet tiedot, ja katsot, mitä menee läpi?
Nordnet veloittaa mielestäni aika paljon välityspalkkiota, jos et osta satasilla tai tonneilla, tulee melko kalliit ostokulut.
Itse olen muutamia ulkom. osakkeita ostanut ihan oman pankin mobiilisovelluksella. Se teki kaikki valuuttamuunnokset ihan itse, ostoprosessi sujui ihan samaan tapaan kuin kotimaisen osakkeenkin kohdalla (mitä nyt jenkeissä yhä suosivat 100 kpl pörssieriä, mutta saa osakkeita yksittäisinäkin). En tiedä miten verotus tapahtuu, kun ei ole aikomus myydä ihan heti / välttämättä koskaan. Uskoisin kuitenkin, että verokarhu pitää kyllä huolen tuolloinkin, että saa varmasti omansa.
Jos ihan tosissasi kyselet täältä konsultaatiota, niin tuolla osaamistasolla turvallisempi vaihtoehto on sulloa rahasi patjan alle.
Kupla on puhkeamaisillaan kun umpipösilötkin kyselevät ja jakelevat osakesijoitusvinkkejä Vauvalla. On aika dumpata loputkin pois.
Nordnetistä löytyy vastaukset, mutta lyhyesti.. osingoista Nordnet pidättää Jenkki verot autom. ja rahanvaihtoa varten luo kys. valuutan valuuttatili ja tee rahanvaihto pari pvä. oston jälkeen, niin säästät valuutanvaihdossa vs. jos Nordnet tekee,sen puolestasi.
Nordnetin kautta kun ostat niin kaikki hoituu automaattisesti. Valuutta muunnetaan mutta siitä menee maksu. Myös verotus hoituu itsestään.
Vierailija kirjoitti:
Kupla on puhkeamaisillaan kun umpipösilötkin kyselevät ja jakelevat osakesijoitusvinkkejä Vauvalla. On aika dumpata loputkin pois.
Aloitteleva sijoittaja kysyy neuvoa = umpipösilö edesauttamassa kuplanpuhkeamista. Just joo. Sulla ei taida osakkeet kauaa salkussa vanhentua, jos aina myyt kun yksikin tuntematon henkilö kysyy jotain pientä asiaa jollain random palstalla.
Itse tykkään lukea mm. tällaisia aloituksia, niistä voi itsekin aika ajoin saada jotain vinkkejä. Tsemppiä ap!
-eri
Elä kysy jos et tiijä. Tämä palsta vain pörssihaiden käytössä.
Kuulostaa siltä että joulupukki ei antanut toivomaasi lahjaa.