Intiimialueen karvanpoisto
Täällä kun vaahdotaan posliinin puolesta niin kertokaas mammat miten hoitelette alakertanne karvojen poiston kotona? Kipuherkkänä en pysty epiloimaan ja sheivaus on niin työlästä. Onko jotain voiteita mitä saa käyttää intiimialueen karvotukselle?
Kommentit (45)
Laserilla lähtee pysyvästi :)
Muutaman käyntikerran vaatii ja maksaa 200-300 euroa kerralta. Minun piti käydä 4 kertaa ja maksoi tonnin. Mutta kannatti. Enää ei tartte sählätä höylien, epilaattoreiden ym kanssa.
Sokeroin kerran kuussa. Ihanan sileä mut vähän ärsyttää odotella karvan kasvua et on sit taas jotain mitä poistaa. Sokerointi ei ole ohan kivutonta, mut enemmän siinä ärsyttää et ihon pitää olla kuiva, jotta sokeri tarttuu kunnolla. Talkkia lotrailen ja sokeroin. En voisi sheivailla kun jo seuraavana päivänä on sänki ja pistelee kun karva kasvaa.
[quote author="Vierailija" time="04.04.2015 klo 21:50"]Pitäkääpä vaikka kuukauden ajan kirjaa karvojen kanssa nysväämisestä ja saatatte vaikka hämmästyä mitä kaikkea muuta siinäkin ajassa olisi voinut tehdä.
[/quote]Kuukaudessa 10 minuuttia... no, kyllä siinä aika paljon ehtii, vaikka tiskata :D Sokerointia harrastan ja kerran kuussa riittää, itse hoidan homman.
Minä käytän Veetin kuumavahaa. Ekalla kerralla toimenpiteessä meni aikaa eikä kaikki karvat lähteneet juurineen. Sen takia jouduin uusimaan vahauksen kahden viikon jälkeen, jolloin sain poistettua katkenneet karvat. Sen jälkeen on onnistunut mainiosti. Muistaa vain repiä liuskat aina vastakarvaan ja vahaa vain pienen alueen kerralla. Kerran kuussa riittää poisto ja poistoon menee nykyään aikaa kokonaiset 15min.
[quote author="Vierailija" time="04.04.2015 klo 17:25"]Emla on sitä puudutevoidetta mitä laitetaan esim. lapsille ennen verikokeen ottoa.
Mä pystyn kyllä epiloimaan jalat ja kainalot, mutta alakerta sattuu ihan liikaa. Yleensä puska vs. poslari ketjuissa on sata poslarin kannattajaa, missä he nyt ovat kun tarvittais?
[/quote]
Hyvä ladyshaver, kunnon saippuointi ja vedellä lutraus jotta karva pehmenee ja sitten varovaisesti pieni alue kerrallaan. Vaikka olen herkkäihoinen niin iho jää näin sileäksi eikä tule näppyjä.
On jotain sellasta voidetta mitä levitetään iholle, annetaan hetki vaikuttaa ja pesusienellä hinkataan pois.mulla oli joskus muutama vuosi sitten, tais olle Veet merkkistä, mutta oli niin tujua tavaraa ettå kirveli mulla ihan törkeesti :D
Kakkonen lisää, että tälläinen ainaiin löytyi nopealla googletuksella:http://www.veet.fi/veet-cream-bikini-kit.php
Kirjotat vaan googleen ihokarvojenpoistovoide niin löytyy :)
Luotan pinsettien ja sheiverin yhdistelmään. Nuo aineet on ihan liian tujuja mulle, sääristäkään en kärsi niillä poistaa karvoja. Haluaisin sokeroida karvani, mutta ammattilaisella kallista ja en tiedä onnistuuko näin kokemattomalla kotona. Karvat kun tuppaa monesti kasvamaan sisään.
[quote author="Vierailija" time="04.04.2015 klo 16:08"]
Kirjotat vaan googleen ihokarvojenpoistovoide niin löytyy :)
[/quote]
Löysin tuolla enimmäkseen sääriin, kainaloihin ja bikinirajoihin saatavia voiteita. Mutta niitä tököttejä tuskin intiimialue kestää vaan käy niin kuin kakkoselle. Sitä kuitenkin väkistenkin menee herkemmälle pinnalle vaikka miten yrittäisi suojata.
Itse sheivaan. Pelkään että muut tavat sattuvat..
ja olen kokeillut tuota veetin karvanpoistovoidetta mutta se ei toiminut minulle.. Yksittäinen Karvani on paksua ja voide ei niitä irrottanut.. Täysin turha tuote minulle.. Ehkä hentoiselle karvalle toimii.
[quote author="Vierailija" time="04.04.2015 klo 16:24"]
Itse sheivaan. Pelkään että muut tavat sattuvat..
ja olen kokeillut tuota veetin karvanpoistovoidetta mutta se ei toiminut minulle.. Yksittäinen Karvani on paksua ja voide ei niitä irrottanut.. Täysin turha tuote minulle.. Ehkä hentoiselle karvalle toimii.
[/quote]
Mä en onnistu millään sheivaamaan sängettömäksi. Miten te muut onnistutte? Ostan kohta putkilon Emlaa ja sen avulla epiloin.
Mullakin sheivaus ei kyllä tuota toivottua tulosta.. Tosiaan yksittäinen Karvani on tumma ja paksu. Tuntuu että aika mahdotonta saada alakertaa sileäksi.Ja jos saa.. Kestää yhden päivän ja sitten tulee sänki. Enkä voi sheivata parin päivän välein muuten tulee hirveästi näppylöitä.. Ja semmoinen akne alapää ei varmaan ketään houkuta :D. Ärsyttävää! Haluaisin kyllä poslarin mutta tää mun karva on hiton hankalaa :/.
mikä on Emla?!??
Mä kokeilin emlaa kainaloiden epilointiin, ei auttanut :D teen sitä kyllä nykyään, koska sheivaamisesta iho ei tykkää. Mulla tulee toisinaan verta kainaloista kun epiloin.. Kertoo vähän siitä, miltä se tuntuu. Tän takia en epiloi alapäätä, paitsi joskus "kummulta" vähän. Ei kärsi ja varmana kasvaa sisään. Ei kyllä sheivaamallakaan lähde kaikki pois, vaan sänki jää. Tympeää. Mulla on tummat ja paksut karvat. Nro5
Emla on sitä puudutevoidetta mitä laitetaan esim. lapsille ennen verikokeen ottoa.
Mä pystyn kyllä epiloimaan jalat ja kainalot, mutta alakerta sattuu ihan liikaa. Yleensä puska vs. poslari ketjuissa on sata poslarin kannattajaa, missä he nyt ovat kun tarvittais?
[quote author="Vierailija" time="04.04.2015 klo 17:25"]
Emla on sitä puudutevoidetta mitä laitetaan esim. lapsille ennen verikokeen ottoa. Mä pystyn kyllä epiloimaan jalat ja kainalot, mutta alakerta sattuu ihan liikaa. Yleensä puska vs. poslari ketjuissa on sata poslarin kannattajaa, missä he nyt ovat kun tarvittais?
[/quote]
Heitä ei näy, koska tää on liian järkevä ja todenmukainen ketju.
Sokeroin itse. Aika hidasta, mutta ei satu ja tulos kestää pitkään.
Ahaa juu googletin vähän lisätietoa siitä. Täytyypä ostaa ja kokeilla.
Kaikki keinot käyttöön :D. Josko tuota home made sokerointia uskaltaisi sitten kokeilla.
paljonko muuten maksaa?
Keitän itse sokerointimassan nettiohjeilla, eipä maksa juuri mitään :D Sokeria, vettä ja sitruunamehua.
.