Vesistönimiä?
Tuli mieleen toisessa ketjussa esiintyneestä kauniista Piela-nimestä, että keksittekö muita vesistöaiheisia nimiä (<-Pielavesi)? Itselleni tulee mieleen Saima ja Inari.
Kommentit (6)
anteeksi kun ei ole omia ehdotuksia, mutta ihan vaan tietona:
Kianta, Mieko, Iiva, Vehmas - ei löytyny, mutta minusta olisivat sopivia nimiksi :)
Maani - 1 tyttö
Unari - 1 tyttö
Kalla - 10 tyttöä
Alva - 14 poikaa, 343 tyttöä
Evi - 2 poikaa, 790 tyttöä
Lumme - 1 poika, 6 tyttöä
Vieto - 1 poika
Jouka - 55 poikaa
Joukamo - 8 poikaa
Tiina :)
Tuhansien järvien maassa tämä on tietysti ihan loputon aihe. :-)
Raunin ehdotuksista viehätyin itse eniten Kallasta ja Vietosta.
Keksittekö vielä nimiä muista vesistöistä, mitäs isoja jokia meillä on..?
Jokia:
Aura
Kyrö
Perho
Vuoksi
Ähtävä
Järviä:
Ahvenis
Kalla
Keitele
Lappa
Näsi
Pihlaja
:-)
Päijä 1n
Saimaa 2n
Pyhä 1n
Perho 3n
Kyrö 16 m
Ii 6m/2n
Kemi 2n
Aura
Jyväs 9m
LEppä; siitä sain taivutettua Lehvä, Lehvi, Lehviira sekä Leppi, Leppiina
Lumme on kans ihana tuossa perusmuodossa, mutta sitäkin voi taivutella, Lummelia, Lummeli, Lummi, Lummiina Lummeena
Alli. Se on oikeasti vesilintu.
Vesi sanasta saa myös taivutettua vaikka mitä, esim. Vesina
vedessä, Vedessa,
vettä, Vetta, Vette
Sade sanasta saa muodostettua: Sadella, Sadelle Sadelmiina Sadelma, Sadetta Sateli
Pielavesi, Pielatar, Pielar, Pielari,
Solina, oma suosikkini ja Ropina toinen ja Sade kolmas
Pielan äitinä voisin kertoa, että ollaan vitsailtu että jos tämä Pielan pikkusisarus on tyttö voitais laittaa nimeksi Iisa -> Iisalmi. Ja jos näitä lähiseudun muita paikkakuntia jatketaan sitten muillakin lapsilla niin voisi olla Maani-> Maaninka, Vehmas->Vehmasmäki... Liekkö Maani ja Vehmas edes nimiä :)
Anteeksi meni vähän aiheen ohi ...
Mutta aiheeseen: Kalla ->Kallavesi, Kianta->Kiantajärvi, Simo->Simojärvi, Kivi->Ylä-Kivijärvi, Alva->Alvajärvi, Mieko->Miekojärvi, Vieto->Vietonen, Unari->Unari, Jeri->Jerisjärvi, Evi->Evijärvi, Jouka/ Joukamo->Joukamojärvi, Ukko->Ukonvesi, Iiva->Iivantiira, Kari->Karijärvi, Lumme->Lummene..
Liekkö kovinkaan monet muut noista oikeasti nimiä kuin Kari, Simo, Ukko ja Kivi, mutta hauskoja varsin hyvin nimeksi kuviteltavia löyty. Tuo Unari olis aika hieno :)