Milloin menitte kihloihin?
Minkä ikäisiä olitte? Kuinka kauan olitte seurustelleet? Kuinka kauan olitte asuneet yhdessä?
Kommentit (58)
Hmm. Jostain syystä olen ajatellut, että ihmiset odottavat kauemmin, ja itse olen vain hätäinen... Mukava kuulla onnistuneita rakkaustarinoita, niin sanoakseni. -ap
[quote author="Vierailija" time="30.03.2015 klo 17:41"]
Olimme 17&26 kun mieheni kosi :) asuttu yhdessä silloin vuosi ja yhdessä kolme ja puoli vuotta, kihlauksesta meni pari vuotta itse häihin.
[/quote]
Oho, olitpa nuori kun aloitte seurustella. 14? Miten vanhempasi/muut läheiset ovat suhtautuneet suhteeseenne, sen alussa, kihlautuessanne, naimisiin mentyänne?
Mielenkiinnosta vaan kysyn. Mulla ja miehelläni on myös ikäeroa, reippaasti enemmän kuin teillä, mutta olin melkein 18, kun aloimme seurustella.
Ja vastaus kysymykseen: reilu pari vuotta oltiin yhdessä ennen kihloja, yhdessä asumista melkein kaksi vuotta. - 55
Olin 17v ja mieheni 18v. Olimme olleet jo kaksi vuotta yhdessä ennen kihlausta :) nykyään takana 25v vuotta yhdessä, joten ei, en kadu sitä että menimme nuorina kihloihin. Parempaa miestä en voisi toivoakkaan.
tähän "mennä kihloihin" juttuun on myös vastaus ihan kuulkaa avioliittolaissa:
"
1 § (16.4.1987/411)
Kaksi henkilöä, jotka ovat sopineet menevänsä avioliittoon keskenään, ovat kihlautuneet. (20.2.2015/156)"
Oltiin 22-vuotiaita. Seurusteltu oltiin silloin reilu kaksi vuotta, yhdessä ei asuttu päivääkään. Naimisiin mentiin kihlauksesta 1,5 vuoden kuluttua ja yhteen muutettiin siitä puolen vuoden päästä. Seurustelimme etänä koko ajan, siksi vähän hassu järjestely. Nyt ollaan saman katon alla oltu yli kolme vuotta ja esikoinen tuloillaan.
Minä olin 25v. ja mies 32v. Seurustelua takana kaksi vuotta ja yhdessä asumista puoli vuotta. Kihlauksesta meni kolme kuukautta ja mentiin naimisiin.
Olimme 32 v, takana 7 v seurustelua, joista 5 yhdessä asumista. Päätimme mennä naimisiin seuraavana vuonna ja ostimme silloin kihlat.
Olin 28 ja mies 31. Olimme seurustellet reilun 11 vuotta ja asuneet yhdessä 9 vuotta. Ei kiirettä pidetty.
11 kk seurustelua takana, 23v ja 34v.
18 ja 19.. Seurustelua 9kk eikä asuttu yhdessä ennen kihloja. Nyt kihlausaikaa ji reilu 18v
Ollaan 24v, seurusteltu 8 (!!) v eikä lapsia/kihlausta. Yhteinen asunto kyllä. :)
[quote author="Vierailija" time="30.03.2015 klo 16:51"]Minä olin 25v. ja mies 32v. Seurustelua takana kaksi vuotta ja yhdessä asumista puoli vuotta. Kihlauksesta meni kolme kuukautta ja mentiin naimisiin.
[/quote]
kuka näitäkin alapeukuttaa? Joku katkera vanhapiika?
11 kuukautta seurusteltu. Nyt oltu vuoden päivät kihloissa. Ikää oli 20 ja 31.
19 ja 25 oltiin, odotin esikoistani. Yhdessä oltiin oltu pari vuotta
Olin 19 ja mieheni 18 yhdessä oltiin oltu 2 vuotta ja yhdessä siitä asuttu vuosi. Ei ole mitään teini rakkautta vaan edelleenkin kihloissa ja rakastuneita. Olen nyt siis 21. Naimisiin mennään sitten myöhemmin.
Siksi kyselen, kun pikkuhiljaa on alkanut tuntua, että olisi kiva viedä tämä suhde taas seuraavalle tasolle. Yhdessä ollaan oltu kohta 4 vuotta, yhdessä asuttu 3 ja puoli v. Arki on tullut tutuksi, ensihuumakin haihtunut, mutta hyvin menee. Mies on kunnollinen, parempaa en osaisi edes toivoa. -ap
[quote author="Vierailija" time="30.03.2015 klo 17:01"]
[quote author="Vierailija" time="30.03.2015 klo 16:51"]Minä olin 25v. ja mies 32v. Seurustelua takana kaksi vuotta ja yhdessä asumista puoli vuotta. Kihlauksesta meni kolme kuukautta ja mentiin naimisiin. [/quote] kuka näitäkin alapeukuttaa? Joku katkera vanhapiika?
[/quote]
Veikkaan, että joku ei ole tykännyt meidän nopeasta tahdista. Ainniin, meidän lapsikin oli 1kk:n ikäinen kun mentiin kihloihin =)
-kakkonen-
[quote author="Vierailija" time="30.03.2015 klo 17:00"]18 ja 19.. Seurustelua 9kk eikä asuttu yhdessä ennen kihloja. Nyt kihlausaikaa ji reilu 18v
[/quote]
Mitä järkeä olla 18 v kihloissa....?
[quote author="Vierailija" time="30.03.2015 klo 18:56"]
vai onko maailma mennyt jo siihen että kosinta kuuluu: "haluatko mennä kanssani kihloihin?" :D hahahaha
[/quote]
Mutta eihän kihloissa olla sillä hetkellä kun kosinta tapahtuu. Mies kosi minua kysyen "tuletko vaimokseni?" ja kun minä tähän vastasin kyllä, me kihlauduimme = menimme kihloihin