Tervahauta, ainoa järjen ihminen
https://yle.fi/uutiset/3-12237772
"Puhtaasti infektioepidemiologian kannalta koronapassissa on puutteita. Nykyisen version kanssa rokottamattomat pääsevät altistamaan itsensä tartunnalle ihmisjoukkoon, kun rokotetutkin voivat olla tartuttavia, huomauttaa Tervahauta."
"Hänen mukaansa myös koronapassin ottaminen pois käytöstä olisi järkevää olla alueellisen tilanteen mukaan aluehallintovirastojen päätettävissä.
– Tällöin esimerkiksi osallistujamäärärajoituksia ei voisi ohittaa passilla, sanoo Tervahauta."
Itse en lähtisi tällä hetkellä tapahtumiin edes kolmesti rokotettuna, mutta työkavereista ainakin kaksi on tämänkin viikonlopun isoissa tapahtumissa ja maanantaina on pakko kokoontua toimistolla. V*tuttaa suunnattomasti, kun itse haluaisin suojata sekä itseäni että läheisiäni. Jos minä ehdin saada tartunnan niin pahimmassa tapauksessa myös puolisoni saa sen ja vie 80+ huonossa kunnossa oleville läheisilleen jouluna. Ja vain siksi, että on pakko kokoontua toimistolle "arviointi- ja ensi vuoden suunnittelupalaveriin".
Kommentit (2)
Kerrankin joltain THL tyypiltä järkevää puhetta!
Luottomies.