Voiko ystävyydestä alkaa hyvä parisuhde??
Minulla tällainen tilanne.. Olen rakastumassa (mies)ystäväni kanssa. Tämä on ensimmäinen suhde avioeroni jälkeen ja moni asia mietityttää. Olemme tunteneet 10 vuotta, nyt viimeisen vuoden hyvin läheisesti. Emme kumpikaan tunne mitään suuren suuria päätä sekoittavia tunteita, enemmän kyse on siitä, että miksi emme tekisi toisiamme onnellisiksi. Viihdymme toistemme seurassa, läheisyyttä on mahtavasti ja henkistä yhteyttä riittää. Haluamme samoja asioita elämässä.
Voiko tällaisesta osin järkisyinkin solmitusta liitosta tulla mitään? Positiivisia ja negatiivisia kokemuksia otetaan vastaan!
Kommentit (2)
JOskus muuten luin jostain, että ystävyyspohjalta alkaneet suhteet ovat kestävämpiä kuin hurahdusrakastumisesta alkaneet.
Itse muuten en edes ymmärrä, miten voi rakastua, jos ei ensin tunne toista, eli ole ystävyyspohjaa.
(nyt katsomaan BB:a)
kuin suuressa tunnekuohussa aloitettu suhde. Eipähän ole niin vaaleenpunaiset lasit nenällä