Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Oletko opiskellut työttömänä ollessasi, siis menettämättä työttömyyspäivärahaa?

Vierailija
07.09.2006 |

Saan soviteltua ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa, siis teen koko ajan myös vähän töitä. Nyt aion jatkaa opintoja yliopistossa, eli ottaa pari kolmen opintoviikon kurssia nyt syksyllä ja kahdeksan opintoviikkoa keväällä. Lain mukaan saa vähän opiskella menettämättä päivärahaa, mutta suorituksia pitää olla keskimäärin alle 3 opintoviikkoa per kuukausi. Siis niin vähän, että se ei estä vastaanottamasta samanaikaisesti kokopäivätyötä. Takuita päivärahasta ei kuitenkaan ole, vaan asia menee jonkun toimikunnan ratkaistavaksi ja sitten saa tulosta odottaa pari kuukautta. Eli opiskelu pitää aloittaa, ja vasta myöhemmin saa tietää, saako mitään rahaa vai ei.



Nyt siis pitää ottaa kauhea riski... ei olisi varaa menettää päivärahaa kun juuri tulee hirveä asuntolainakin niskaan, ja toisaalta opiskelu saattaisi edesauttaa vakituisen työpaikan saantia... tutkinto minulla on jo kymmenen vuoden takaa, mutta täällä päin pitää olla ylipätevä kelvatakseen mihinkään.



Onko kellään kokemusta, kuinka paljon on tarpeeksi vähän opiskelussa? Onko joku saanut hylkäävää vastausta ja joutunut pulittamaan rahat takaisin? Kuinka paljon on käytännössä saanut opiskella? Kaikki kokemukset ovat nyt kullanarvoisia, kun pitää päättää kuinka monta kurssia uskaltaa ottaa!

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla