8kk vauva haluaa vain maitoa
On ennen syönyt mielellään kiinteitä. Nyt ottaa ehkä kaksi lusikallista maksimissaan. Voiko olla, että ylähampaat ovat puhkeamassa? Vai pitäisikö huolestua?
Kommentit (8)
[quote author="Vierailija" time="22.03.2015 klo 22:35"]Hampaat varmaan puhkeamassa tai sitten vain on sellainen kausi, että tankkaa läheisyyttä. Jatka vaan sitkeästi kiinteiden tarjoamista. Sä päätät mitä syödään ja vauva päättää kuinka paljon. Tsemppiä! Ps. Syökö vauva paljon maitoa öisin? Yöimetys vaikuttaa myös kiinteiden syömiseen.
[/quote]
Joo, hän nukkuu vieressä ja aina kun inahtaa niin tungen tissin väsyneenä sen suuhun. Paha tapa :D
Joo meillä kanssa nyt 9kk ikäisellä kiinteät alkaneet tökkiä (söi aiemmin tosi hyvin) ja oli vain 2 hammasta useamman kuukauden ajan. Nyt sitten puhkesi 3. samoihin aikoihin kun alkoi syömisen hankaluudet.
Hampaita tulossa, korvatulehdus tai kurkku kipeä. Näitä veikkaisin.
Meillä oli juuri noin ja homma helpotti sitten kun se etunelikko oli puhjennut. Siihen meni aikaa vaan 4kk. Kyllä se hengissä säilyi ja on edelleen hyvissä ruumiin ja sielun voimissa n. 12v tapahtuneen jälkeen:)
Hampaat varmaan puhkeamassa tai sitten vain on sellainen kausi, että tankkaa läheisyyttä. Jatka vaan sitkeästi kiinteiden tarjoamista. Sä päätät mitä syödään ja vauva päättää kuinka paljon. Tsemppiä! Ps. Syökö vauva paljon maitoa öisin? Yöimetys vaikuttaa myös kiinteiden syömiseen.
hampaita tulee, hyvä kun syö edes jotain.
Meillä ihan sama juttu, kitinää, ruuan kanssa temppuilua... ei oikein tiedä mitä tekisi kun mikään vauvelilla hyvin :(
Juu kun vauva ei suostu syömään mössöjä vaan kiljuu kun syön leipää ja haluaa sitä! Siis haluaa meidän aikuisten ruokaa ja sylkee puurot sun muut päälle :D
Ap