Miten helpottaa 1v tytön vaippaihottumaa!!!!
Muuten kuin rasvalla?
Viime yön aikana oli tullut TOSI paha vaippaihottuma (ensimmäistä kertaa ikinä tytöllä vaippaihottumaa), joten kaipaisin vinkkejä sen hoitoon. Mitä muuta siis kannattaa tehdä, kuin laittaa rasvaa?
Koko päivä on oltu ilman vaippaa.
Kommentit (7)
Sinkkipasta tai Bepanthen (voide) ovat meidän lapsilla auttaneet ainakin lievään vaippaihottumaan.
Siis että on syöty jotakin uutta ja kakka on sitten ollut vähän ' väkevää' ja ärsyttänyt ihoa. Meillä ainakin kala tekee juur tuota vaippaihottumaa mutta ei mitään vars. allergisia oireita.
-2
Kalaa tyttö on syönyt niin pitkään, kun sitä on saanut antaa. Samoin kana kuuluu hyvin tiiviisti ruokavalioon. Muuta lihaa syödään harvemmin.
Jaa-a, eipä ole hoitotäti ainakaan sanonut, että olisi mitään erityistä syönyt eilen hoidossa ollessaan... Makkarakeittoa oli ollut lounaaksi, välipalasta en tiedä.
Ja että sinkkivoidetta siis? Meille sanottiin neuvolassa, että sitä ei pitäisi käyttää. Tosin sillon kyseltiin kaverin 3kk pojan vaippaihottumasta, joten johtuiko nuoresta iästä se kielto?
-ap-
Mutta meillä auttoi myös kun käytin maltillisesti sinkkiä. Ja kokeile mahdollisimman paljon ilman vaippaa. Kylpyyn istumaan vesisankoon.
Sitä ei oo tarkoituskaan käyttää jatkuvasti, eikä ennaltaehkäisevästi. Vaan sitten kun on tarvis niin käytät ikäänkuin kuurin ja lopetat kun iho paranee.
meillä, neljällä lapsella. Bepanthen ei toiminut lainkaan. Voi kyllä joillakin toimia. En tiedä oliko haittaa vaikka jo ihan pienestä käytin mutta paranivat nopeaan. Helpotti kipeää oloa takapuolessa jo hetkessä. Vielä kun ehti ensioireisiin laittamaan ei edes päässyt pahaksi.
Ja paranee muuten aika äkkiä tuolla sinkillä : )