Johtuuko jano karpatessa liiasta suolan käytöstä?
Kommentit (13)
Se janottaminen tasaantuu siitä pikku hiljaa.
Suolasta tuskin johtuu, sillä karpit saa ehkä vähän vähemmän suolaa kuin tavisruokailijat, sillä leipä on tosi suolaista ja sitähän karppi ei syö.
Kaikki karpit eivät ole ketoosissa. Jotkut ovat, mutta suurin osa heistäkin vain Atkinsin induktion aikana, eli 2 ensimmäisen karppausviikon aikana. Aika harva karppi on ns. ketokarppi, eli pitempään ketoosissa.
Ja onko ketoosi sitten esim eskimoille luonnollinen tila, mutta ei suomalaisille? Inuiitit käsittääkseni elivät koko elämänsä onnellisesti ketoosissa.
Itse syön pekonia ehkä kerran kuussa ja menneen vuoden aikana olen syönyt peräti yhden makkaran, juhannuksena.
kaupan valmiiksi marinoidut lihat, raejuusto.. näitäkään ei vissiin karpit syö?
Jos oletetaan, että karppi ja tavis syö noita samoja aineita, mutta karppi jättää leivän syömättä, niin tottakai suolan määrä vähenee.
Ja tämä karppi kiertää kaukaa kyllä kaikki valmiiksi marinoidut lihat. En suolan takia, vaan lisäaineiden ja huonojen rasvojen.
Tiesitkö muuten, että suolapähkinöissäkin on vähemmän suolaa kuin keskivertoleivässä?
kun inuiitit vielä elivät perinteistä elämää, eli ketoosissa. ;)
Silloin keski-ikä oli 40 hujakoilla, mutta lapsi- ja imeväiskuolleisuus oli suurta. Eli ne jotka selvisivät yli teini-iän elelivät keskimäärin kasikymppisiksi. Eli aika pitkäikäisiä olivat ottaen huomioon sen aikaisen " terveydenhuollon" ja asuinolosuhteet.
Poistuin palstalta hetkeksi tonne oikeeseen elämään. Mä olen myös karppi, joten tiedän mistä puhun:-)
Ihan vänkäämisen halustako sää yrität sanoa, että karppisapuskat on niin kovin vähäsuolasia? mietis ny vähä: mitä tavan karppaaja syö? En mä tavisaikoina niin sen leivän perään ollu, varmaan ihan keskiverrosti se pala tai 2 päivässä.
Vierailija:
Ihan vänkäämisen halustako sää yrität sanoa, että karppisapuskat on niin kovin vähäsuolasia? mietis ny vähä: mitä tavan karppaaja syö? En mä tavisaikoina niin sen leivän perään ollu, varmaan ihan keskiverrosti se pala tai 2 päivässä.
Mutta mulla ainakin suolan käyttö on jäänyt tosi vähälle karppaamisen myötä. En syö pastaa, riisiä tms., joiden keitinveteen aina heitin suolaa. En syö leipää, jonka suolapitoisuus saattaa olla jopa 1,5%. Leivän syömättömyyden ohessa jäi pois kinkut ja metukat. Kuten sanottu, pekonia syön harvakseltaan ja makkaraa keskimäärin kerran vuodessa, se juhannusmakkara! ;) Marinoidut lihat ei kuulu mun ruokavalioon, kuten ennen, joten siitäkin suolaa vähemmän.
Toki, tämä on MUN ruokavalio, vaikka pidänkin itseäni ihan " tavan karppaajana" kuten sanoit. Joku toinen karppi saattaa vedellä suolaa kaksin käsin. Mutta MULLA ainakin karppina on suolan saanti vähentynyt hurjasti.
PS. Eiks suomalainen vedä keskimäärin sen 6 palaa leipää päivässä? Sä oot syönyt aika vähän leipää entisessä elämässäsi. Me urheilijapariskuntana vedettiin varmaan yks ruikkari ja puolikas vaalee päivässä.. :)
-Klara-:
Eli ne jotka selvisivät yli teini-iän elelivät keskimäärin kasikymppisiksi. Eli aika pitkäikäisiä olivat ottaen huomioon sen aikaisen " terveydenhuollon" ja asuinolosuhteet.
Ilmeisesti karppin sivuilta, sieltä ainakin löysin saman selityksen.
Googlasin lisäksi uteliaisuuttani ja löysin seuraavan toisaalta, ilmeisesti kasvisruokavaliomyönteisiltä sivuilta:
" Esimerkiksi lähes pelkällä lihalla elävien inuiittien eliniänodote on miehillä 60,3 vuotta kun taas toisena ääripäänä voisi olla vaikka runsaasti tutkittu kalifornialainen adventistien lahko, joista suurella osalla elintapoihin kuuluu tiukka kasvisruokavalio - miesten keskimääräinen elinikä on kasvissyöjäadventisteilla 80,2 vuotta."
Että ota nyt sitten selvää, mikä on tämänkin palstan karppien oikea tietämys. Ja mikä ylipäänsä on totta. Linkkejä tutkimuksiin, kiitos, ja sitten uskon.
on suola lisääntyny just nimenomaan juustojen ja näitten kinkkujen myötä. karppipizzaankin laitan aina salamia, nam nam:) mä en sitten taas koskaan lisänny pottuihin tai pastaan suolaa kun aina aattelin että tuleehan se suola sitten siinä kastikkeessa. Mut siis tää on mun mielipide, muuta puristavaa mulla ei olekaan. tai no on, lihan hinta:)) mutta se on ihan toinen juttu taas:p t:7 taas
Mulla siitä onnellinen tilanne, että saan sukulaiselta tosi paljon riistaa! Vielä kun oppis niistä sorsista yms. tekemään ruokaa... Hirvi ja peura menee jo rutiinilla! :)
joka ei ole luonnollinen tila elimistölle