Tiedostatko mihin sosiaaliluokkaan kuulut?
Ja miten se ilmenee?
Ruotsissa on ilmeisesti käytössä ilmeisesti 5-portainen malli. Karkeasti ottaen 1-3 muodostuvat yläluokasta, keskiluokasta ja duunareista, ja 4 työmarkkinoilla heikossa asemassa olevat (oletettavasti esimerkiksi kausityöläiset, pakkoyrittäjät ja freelancerit sekä henkilöstövuokrausyrityksillä jatkuvasti työskentelevät) ja pätkätyöllistetyt. Viides ryhmä muodostuu tällöin pitkäaikaistyöttömistä ja tempputyöllistetyistä, työvoimasta joka joutuu tinkimään työehtosopimuksista ja yksinkertaisesti syrjäytyneistä. Jotkut puhuu vielä kuudennesta ryhmästä, eli lähinnä vangeista.
Mihin ryhmään sinä kuulut ja oletko tyytyväinen elämääsi?
Kommentit (22)
Köyhä opiskelija on oma juttunsa vähä niinku. Hyvin pärjäisin jos mies ei olis työtön, mutta onneksi (pätkä)työ alkaa hänellä pian. Eli sinne varmaa kuulutaan.
[quote author="Vierailija" time="19.03.2015 klo 07:47"]
Köyhä opiskelija on oma juttunsa vähä niinku. Hyvin pärjäisin jos mies ei olis työtön, mutta onneksi (pätkä)työ alkaa hänellä pian. Eli sinne varmaa kuulutaan.
[/quote]
Opiskelijat lasketaan usein pärjääjiin...
Ilmeisesti en tiedosta, koska kuvittelen kuuluvani ykköseen ja olen oikeasti kolmonen.
Olen niin keskiluokkainen, että asiasta ei ole epäilystä. Ja jos keskiluokkakin vielä jaetaan ylempään ja alempaan, olen sitä ylempää koulutuksen, työn ja elämäntapojen perusteella. Viihdyn "luokassani" erinomaisesti.
Vitoseen. Olen työtön, rahat loppu ja ilmeisesti kohta koditon kun vielä helmikuunkin vuokra pystyssä.
Henkisesti 1, mutta olen ikäänkuin vankilassa 3.ryhmässä.
Duunari nyt ja aina, kaikki, joilla ei ole omaa yritystä, vaan ovat palkansaajia, ovat duunareita. Henkisesti tunnen kuuluvani 5 tai siihen 6-ryhmään. En vain enää välitä pätkääkään tästä maailmasta, se on niin tympeä. Ehkä kuuluisi olla ryhmä 6: vangit ja virtuaali- tai fantasiamaailmassa mieluumminen elävät vapaaehtoisesti syrjäytyneet?
1. Akateemiset, suurten yritysten omistajat ja ylemmät toimihenkilöt.
2. Yrittäjät joilla 6-20 työntekijää ja palkansaajat joilla on 11-50 alaista.
3. Yrittäjät joilla 0-5 työntekijää ja palkansaajat joilla on 1-10 alaista.
4. Ammattitaitoiset työntekijät ja toimihenkilöt.
5. Ammattitaidottomat.
Näin siis ilmeisesti Tanskassa.
Minun on sanottu kuuluvan pendelöivään luokkaan, mutta sitä ei näy luokituksessasi. Ehkä sitä pitäisi täydentää? Voisitko?
Olen opiskelija ja varmaan sellaisena pysynkin vielä aika pitkään, jos opinnot sujuu yhtä hyvin kun tähän asti niin että minulla olisi mahdollista päästä jatko-opiskelijaksi. Alani työllistää hieman huonosti. Mutta sanoisin että 2-3 tällä hetkellä, jos joku päivä (mihin saattaa mennä lähemmäs 10 vuotta, vaihto-opiskelut ulkomailla hieman pitkittää) "joudun" työelämään, viihdyn siis opiskelijana varmaan 3-4. Tohtorin paperi olisi silloin unelmana olla kädessä, mutta tarkoitus olisi olla tutkija, mikä ei ole kaikista säännöllisin toimeentulo. Mutta ei se mitään, en ole koskaan tehnyt tätä rahan takia, vaan koska se tekee minut onnelliseksi. Perhehaaveita minulla ei ole, jo mieskin olisi minulle kauhistus, lapsista puhumattakaan, olisi hemmetin pelottava ajatus olla äiti, en pystyisi.
Et vaikuta olevan kovin varma tuosta Ruotsin mallista. Niin monta kertaa sanot ilmeisesti ja oletettavasti. Ota siitä paremmin selvää ja tule sitten takaisin ketjuun kertomaan löydöksistäsi.
Tällä hetkellä 5 - olen syrjäytynyt työelämästä mielenterveysongelmien vuoksi ja elän tällä hetkellä kuntoutustuella. Ennen kuuluin luokkaan 3 eli duunarit.
En tiiä. Itse olen pätkätyöläinen ja lähden pian opiskelemaan. Mies taas on johtohommissa ja tienaa aika hyvin
Mitä väliä?
Ihmiset, jotka käyttävät aikaansa tuollaisten asioiden pohtimiseen ovat jokseenkin typeriä.
Alempaa keskiluokkaa (koska palkat on surkeat)
[quote author="Vierailija" time="19.03.2015 klo 08:22"]
En tiiä. Itse olen pätkätyöläinen ja lähden pian opiskelemaan. Mies taas on johtohommissa ja tienaa aika hyvin
[/quote]
No sinä olet puoliksi syrjäytynyt mutta elät leveämmin miehesi tuloilla. Toivottavasti hän ei löydä uutta.
[quote author="Vierailija" time="19.03.2015 klo 08:17"]
Et vaikuta olevan kovin varma tuosta Ruotsin mallista. Niin monta kertaa sanot ilmeisesti ja oletettavasti. Ota siitä paremmin selvää ja tule sitten takaisin ketjuun kertomaan löydöksistäsi.
[/quote]
Totta. En tunne kyseistä luokitusta, pääasiassa koska siitä on vaikea löytää varmaa tietoa ja koska "virallisesti" on vain luokat 1-3.
Aika ihmeellinen jatkumo - esimerkiksi kuuluuko miljoonaperinnöillä elävä ihminen luokkaan 1 vai 5? Eikö freelancer voi olla myös keskiluokkainen?
Jos muutenkin sosiaaliluokka riippuu vain työmarkkina-asemasta, niin sittenhän se voi elää koko ajan. Tämä on todellakin demariyhteiskunnan luokkajakoa, jossa oikeaa luokkajakoa ei ole tai sitä ei haluta nähdä.
Neloseen kuulut, on lapset koira, okt ja kaksi autoa, olen tyytyväinen. Suomessa elää hyvin pienemmälläkin rahalla.