Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lenkkeilyn jälkeinen kipu päkiöissä ja kantapäissä

Vierailija
18.03.2015 |

Olen viimein innostunut kevään tultua lenkkeilystä. Teen 5-8km lenkkejä muutaman kerran viikossa. Ongelmaksi on muodostunut etenkin päkiöiden kipu. Loppumatkan joutuu kävelemään hirmu "varovasti" kun tuntuu että päkiät olisi tulessa. Muutama tunti lenkin jälkeen myös kantapäät tuntuvat aroilta, sisällä liikkuessa joutuu varomaan kantapäitä.

Onko muilla kokemusta moisista kivuista? Jos on, mikä mahtaisi olla avuksi? Kivut menee kyllä seuraavaan päivään mennessä ohi mutta todella ilkeä vaiva kun on muuten alkanut nauttimaan lenkkeilystä :/

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota alku rauhallisemmin, tee vaikka 3 km lenkkejä muutama kerta viikkoon niin kauan kuin vaivat paranevat (voi kestää pidemmän aikaa, mutta huomaat paranemisen siitä että lenkit sattuvat kerta kerran jälkeen vähemmän) tai vielä vähemmän jos on tarpeen. Tyypillisiä ylirasituksen oireita sinulla. Sitten kun tiedät määrän jota keho kestää niin lisää vähitellen. Tsemppiä!
T. Terveysvalmentaja

Vierailija
2/4 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kandee käydä urheiluasioihin erikoistuneella lääkärillä, ei millään tavallisella työterveyslääkärillä. Yleensä neuvot löytyvät heti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulla voi olla sun askellukselle vääränlaiset juoksukengät t. Kenkämyyjä

Vierailija
4/4 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuota lyhyempiin lenkkeihin vaihtamista olen miettinyt et auttaisko. Täytyypä siis kokeilla.. Mulla on toisessa jalassa virheasento jalkapöydässä vanhan vamman vuoksi. Se osaltaan myös varmasti vaikuttaa kipeytymiseen. Olen kuullut erilaisista pohjallisista jotka korjaavat virheasentoja, kannataisko niitä kokeilla?