Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä Natashasta täällä nyt vouhkataan?

Vierailija
14.09.2006 |

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itävallassa kahdeksan vuotta sitten siepatuksi joutunut Natascha Kampusch, 18, on kertonut koettelemuksestaan julkisesti ensi kertaa. Kymmenvuotiaana koulumatkalla siepattu tyttö pääsi pakenemaan 24. heinäkuuta.



- Ajattelin vain pakoa -- Kysyin itseltäni yhä uudelleen, miksi tämän piti tapahtua minulle kaikista miljoonista ihmisistä. -- Olin epätoivoissani tästä epäoikeudenmukaisuudesta, Kampusch sanoi News-viikkolehdelle.



Pako sai aikaan maailmanlaajuisen mediamylläkän, johon Kampusch vastasi lupaamalla haastattelun kolmelle itävaltalaisviestimelle. Kampuschin vanhemmat ovat yrittäneet lakimiehen avulla estää haastattelut, joiden on uumoiltu vahingoittavan suojatonta nuorta.



- Hänen kaitsijansa manipuloivat häntä omaksi edukseen, isä sanoi Österreich-sanomalehdelle. Kampusch ei ole tavannut vanhempiaan vapautumisensa jälkeen.



Kampusch virui pitkiä aikoja maanalaisessa pikkuhuoneessa Strasshofin kaupungissa, sieppaajansa Wolfgang Prikopilin, 44, kotitalon autotallin kellarissa.



- Tunsin itseni aina surkeaksi kanaksi häkissä. (Vankikopin) pienuus riitti yksistään ajamaan epätoivoon, Kampusch sanoi Newsille. Hän kuvasi vangitsijaansa vainoharhaiseksi mieheksi, jonka luottamuksen hän voitti vähitellen ja pääsi välillä ulos kopistaan taloon tekemään kotiaskareita.



Pako oli spontaani teko, hän kertoi. Hän juoksi talon pihalta kadulle, kun Prikopil puhui puhelimessa. Ensimmäiset vastaantulijat eivät vastanneet hänen avunpyyntöihinsä.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän yksi