Hesari ajettiin huutamalla pois moskeijalta
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011852443.html
Minkä ihmeen takia vihamielinen suhtautuminen hesariin? Olisivat menneet kyselemään mielipiteitä asiasta, kuten median ja journalistien kuuluukin. Aivan kuin hesari olisi joku Iranin vihollinen. Outoa.
Kommentit (118)
Eivät tienneet että ovat heidän puolella?
Tiesivät, etteivät olisi voineet olla puhumatta homojen ampumisesta ja naisten alistamisesta. Toki Hesari olisi vääristänyt lausuntoja pehmeämmiksi mutta eivät tienneet, että nyt tultiin tarjoamaan empatiaa.
Luulivat Verkkouutisten tai Suomen uutisten toimittajaksi ja hääsivät hyödyllisen idiootin.
Röyhkeys suomalaisia kohtaan lisääntyy sitä mukaan kuin heidän lukumääränsä täällä.
Omat koirat purivat:)
Sanoihan Churchillkin ko. uskonnon olevan ihmiselle sama kuin rabies koiralle, tässä se taas nähtiin.
Varmasti aika skitsofreenista meininkiä Hesarilla, kun pitäisi mielistellä musua, mutta toisaalta ainakin periaatteessa pitäisi kysyä vaikeitakin kysymyksiä.
Miksi kyseinen paikka saa edes toimia Suomessa vaikka todistetusti vainoaa islamin jättäneitä iranilaisia ja toimii Iranin hallinnon alaisuudessa
Mahtavatkohan hesarilla lopultakin tajuta, millaista väkeä ne oikeasti on? Tuskin.
Röyhkeä toimittajanainen julkesi puhutella kunnianarvoisaa uskonoppinutta ilman hijabia silmiin katsoen. Vähemmästäkin uskonmies pöyristyy. Siinähän tämä on 1. vasemnalla, kuvassa oikeanpuolimmainen Ruotsista karkotettu shiauskonoppinut Ruotsin valtion vihollinen Mohsen Hakimollahi
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=586866098057623&set=a.586865024…
Täällä ei nyt ole edes luettu juttua. Hesari toi selvästi ilmi, että kyseinen moskeija toimii Iranin valtion leivissä, ja koetaan ahdistavaksi paikaksi suomalaisten ja myös Suomen iranilaisten muslimien keskuudessa. Ei sitä moskeijaa menty silittelemään vaan olisi esitetty asiallisia kysymyksiä Iranin tilanteesta. Te leimaatte nyt Hesaria ihan automaatilla.
Miksi Suomessa on yhtään moskeijaa?
Ihme, että hesari kyseenalaistaa yhtään mitään näiden suhteen.
Jutun perusteella kyseessä oli naistoimittaja, joten ymmärrettävää, että näytettiin kuka määrää.
Tuo imaami on kansallinen turvallisuusuhka. Toivottavasti siellä ei ole muutamaa syrjäytynyttä tekemään terroristi-iskua. Puoli sotilaallinen ja poliittinen taho, ei todella anna mitään haastatteluja kellekkään. Julistaa omia arvojaan omille ihmisilleen. Hesari ei taivu kirjoittamaan tälläistä sanomaa, joten hesari on heille turha lehti.
Asun moskeijan naapurissa ja itse rakennus on ikivanha kaupparakennus. Ei siis ole tuhlattu suomalaisia verovaroja rakentamiseen. Tosi aktiivista toimintaa siellä on ja välillä mietityttää, että mitäköhän puuhaavat :( Viime vuoden aikana oli viereisellä parkkipaikalla useampi mielenosoitus moskeijaa vastaan ja mielenosoittajat olivat paikalle tuodun lipun (ja ulkonäön) perusteella iranilaisia. Olin ihan yllättynyt kun alkuun luulin, että ovat kantasuomalaisia. Useampi polisiipartio siellä oli valvomassa jokaista mielenosoitusta. Hämmästyttävää sinänsä koska väkeä oli huutelemassa vain kourallinen.
On siinä toimittelijalla alahuuli väpättänyt:-))) Tervetuloa kurkkaamaan kuplan ulkopuolelle !
Hesari on nykyään journalismin tasoltaan seiskan luokkaa, joten ei mikään ihme että eivät olleet tervetulleita.
Vierailija kirjoitti:
Asun moskeijan naapurissa ja itse rakennus on ikivanha kaupparakennus. Ei siis ole tuhlattu suomalaisia verovaroja rakentamiseen. Tosi aktiivista toimintaa siellä on ja välillä mietityttää, että mitäköhän puuhaavat :( Viime vuoden aikana oli viereisellä parkkipaikalla useampi mielenosoitus moskeijaa vastaan ja mielenosoittajat olivat paikalle tuodun lipun (ja ulkonäön) perusteella iranilaisia. Olin ihan yllättynyt kun alkuun luulin, että ovat kantasuomalaisia. Useampi polisiipartio siellä oli valvomassa jokaista mielenosoitusta. Hämmästyttävää sinänsä koska väkeä oli huutelemassa vain kourallinen.
Bijan Rezai Jahromin haastatteluja löytyy youtubesta. Hän on kertonut mm. miten Mellunmäen tiloissa pidettiin yhdeksänvuotiaille tytöille joku uskontoriitti jonka jälkeen he ovat nyt valmiita avioitumaan kun oikea ikä saavutettu. Suomalaiset viranonaiset ovat kuin pisa sukassa vaikka ovet pitäisi lyödä säppiin ja Bahmanpour rautoihin.
Voi ei, onko siis kaikki hyysärin harjoittama toiseuden palvonta olluttkin turhaa?
Vuosikymmenet on ylistetty, on alistuttu, on nöyristelty, on valkopesty ja kuitenkin omat koirat purivat. Häh Hää!
Pelaa tyhmiä pelejä, voita tyhmiä palkintoja.